borden onverstoord doordraaien. De Lekkere Meiden vormen een kleurrijke erehaag, een paar op elke trede, en ze bewegen één voor één hun welgevormde benen tussen Brams gezicht en de camera, afwisselend een blank en een bruin been. Dit is het hoogtepunt van de show. Iedere kijker is nu gekluisterd; door de benen of door Bram of door de gewaagde circusact, waarvan iedereen denkt dat het fout moet gaan. En natuurlijk gaat het ook fout, maar pas op de onderste trede: de borden vallen op de grond in scherven. Bram doet de clownsneus af en glimlacht zijn jeugdige glimlach, De Stem voegt aan het geheel een vro lijke noot toe. Het is immers een gezellig spelletje, van en voor en door ons allemaal samen, één grote familie. Thuis kraken de chips en bruist het bier, in de studio maken de danseressen plaats voor de kandidaten en begint de gezellige spannende vrolijke competitie. De eerste ronde. De tweede ronde. Dan zijn er nog twee stelletjes over. Het punt waarop de sponsor zijn verhaaltje gaat vertellen. Jan stopt de band en neemt een slok van zijn whisky. Pro fessioneel. Uiterst professioneel. Hij staat op, applaudisseert zachtjes met zijn handen in de richting van het beeldscherm, gaat weer zitten en drukt dan op de intercom, vraagt om zijn post. De bediende is snel, zoals hij altijd snel en efficiënt is, als of elke wens die in jan opkomt bij voorbaat bij de man bekend is. "Astublieft mijnheer Van Geen, uw post." Het idee dat hij zo voorspelbaar zou kunnen zijn, samen met die beleefde effectiviteit, irriteert Jan plotseling. "Moet je je nu echt altijd uitdossen als een overjarige geit? Je hoeft dat stomme spelletje toch niet continue te spelen, je kunt toch ook wel eens normaal doen?" De bediende kijkt hem hooghartig aan en loopt dan zonder iets te zeggen de kamer uit. Die gele bokkenogen kijken altijd hoog hartig, realiseert Jan zich nu, zelfs wanneer de rest van hun gezicht vriendelijkheid of vrolijkheid suggereert. Misschien is dat wel wat hem het meeste irriteert. En natuurlijk het feit dat daardoor steeds weer wordt verteld dat het eigenlijk zijn bedienden niet zijn, dat ze hier door de Vereniging zijn ge plaatst voor de duur van het contract. Daarna is alles van hem, behalve die duiveltjes.

Ballustrada | 2007 | | pagina 52