Dan een tropisch regenwoud, dat door bulldozers wordt weg gesleept. Een animatiefilmpje over het gat in de ozonlaag; een rode olievlek die zich steeds verder uitspreidt. Plotselinge over gang naar de stad. Overal auto's, zwervers, hologige kinderen, blanke kinderen. Dit beeld wordt even vastgehouden, dan worden de kinderen zwart, verandert de huizenmassa in een dorre woestijn. Vliegen kruipen langs betraande ogen, moeders met koeienogen dragen uitgemergelde kinderen, mannen staan en liggen in totale passiviteit. Langzaam beginnen de mannen te veranderen. Ze worden boos. Heldhaftiger. Nemen vanuit het stof de wapens op en beginnen elkaar te bevechten. De speren en stokken veranderen in geweren, overal staan tanks en kanonnen. Langzaam neemt het gebulder in volume toe. Vliegtuigen gieren laag over. Negers, Arabieren, blanken en Chinezen krioelen door elkaar. Overal is bloed. Een grote eetzaal, vol overdadige luxe, waarin een chimpansee met mes en vork probeert te eten. Dat wordt een komische puinhoop. Het ernstige gezicht van Lot Rubbers, glimlachend. Zijn gele ogen, overvloedig zwarte haar, de grote neusgaten. "Waarom zou je proberen een chimpansee met mes en vork te laten eten?" Stilte. "Dat geeft alleen maar rommel. Het lijkt komisch, maar eigenlijk is het heel triest. Een chimpansee eet anders, en dat hoort ook zo, dat is de natuurlijke gang van zaken." Stilte. "Met mensen is dat hetzelfde. Wij moeten niet proberen wat anders te zijn dan we in feite zijn. En zoals de beelden die u net zag toonden, is een ding overduidelijk: wij zijn niet goed. Goed, in die klassieke filosofische betekenis." Stilte. "Het leven is echter, gelukkig maar, geen filosofie. Leven is werkelijkheid. Kunnen we iets veranderen aan de vooruitgang en aan de men selijke geaardheid? Nee, dat kunnen we niet. En daarom is er de Vereniging. Om ons te herinneren aan de werkelijkheid, zodat we leren roeien met de riemen die we hebben en niet steeds ons hoofd in het zand steken. We moeten ons niet bezighou den met de dingen waar we toch niets aan kunnen veranderen, hoe moeilijk dat soms ook is, maar onze energie en daadkracht, en energie en daadkracht hebben we, die moeten we richten op dingen die we wel kunnen beïnvloeden. Een eerste stap in de goede richting is er voor uit komen dat wij mensen in wezen slecht zijn. Daar moeten we onze ogen niet voor sluiten. En om

Ballustrada | 2007 | | pagina 54