Dg steekhengst Boreas', scheepstype of ontwerp van eigen vinding? 8 CONSENT NR. 26 VOORJAAR 2010 Peter Homer Het begon allemaal met een oproep in de Consent van 1994 onder de kop: Wie ontfermt zich over de laatste steekhengst? Met, na een korte uitleg over het schip: "Het mag niet gebeu ren dat ook van dit scheepstype het laatste exemplaar naar het buitenland verdwijnt!" En daarna werd het stil. Reacties van enthousiaste liefhebbers bleven uit, de SBH vrijwilligers had den hun handen vol aan de restauratie van de eigen schepen en de inrichting van de werf in Arnemuiden. Het scheepje ging zienderogen achteruit. Het belandde in halfgezonken toestand tegen de wal tussen de scheepswerven van Piet Dek ker en Peter Schouten aan de Kortenhoefse dijk in Kortenhoef, om in alle rust weg te rotten in het veen. Het dek en de roef stortten in, gras en varens groeiden uit de naden. Het zou niet lang meer duren voor het volledig met de oever van de sloot zou vergroeien. Tot eind 2007. Op een rustige herfstdag werd door een paar vrijwilligers onder begeleiding van scheepsbouwers Peter Schouten en Cees Droste een drietal pompen in het wrak ge hangen om te zien of er nog leven in zat. Met een lang ver lengsnoer, één pomp van Peter en twee geleende pompen van de jachthaven in Steenbergen (NB) werden grote hoeveel heden pikzwart water verzet. En wie schetst de verbazing toen er na een dag pompen beweging in kwam. Het bleek dat het scheepje nog drijven wilde. Dat was de aanzet tot een echt reddingsplan. Begin 2008 is door Ria Geluk (toenmalig voorzitter SBH) een aanvraag naar het Prins Bernhard Cultuurfonds gestuurd, voor ondersteu ning bij het bergen en in tekening brengen van dit bijzondere schip. Daar werd eerlijk bij vermeld dat succes onzeker was, omdat niemand wist in hoeverre het casco verrot was en bij de berging uit elkaar zou vallen. Desondanks werd de aanvraag gehonoreerd met een forse subsidie. Zoals werfbaas Piet Dek ker het samenvatte: "Dit is een unieke gelegenheid om dit bijzondere schip voor de toekomst te behouden, we zijn nog net op tijd. Het schip was gezonken en als er nu niets wordt gedaan hoeft het niet meer." Op 31 oktober 2008 was het zover. Met deze keer een echte pomp (80 m3/u), een baggeremmer, schoppen en een bok (schuit) van de buren werden grote hoeveelheden water en veenbagger verzet. Al het overtollige hout werd in de bok gekieperd. Twee rivierkreeften die al sinds jaren in het schip Heijnst volgens Groenewegen, een verre voorvader woonden werden voorzichtig verhuisd, gaten in de zijden werden met lappen afgestopt en zodra de romp begon te drijven werd er een zeil onder getrokken om verdere lekkages af te stoppen. Zoals te lezen valt in de Spiegel der Zeilvaart van februari 2009 was de operatie een doorslaand succes. In de loop van de mid dag dreef de romp en kon naar de werf worden gesleept met behulp van de opduwer van schipper Martijn Vermeer, die toevallig voor de werf lag. Daar werd het scheepje tegen de wal afgemeerd en werden verstevigingen aangebracht om te zorgen dat het niet in elkaar geknepen zou worden bij het hij sen. Om opnieuw afzinken in de nacht te voorkomen werd het geheel met een paar stroppen ondersteund onder de kraan gehangen. Het succes van die dag werd bekroond met een pint bier en een pannekoek voor de bergers in Ankeveen. De volgende dag is het casco opgetakeld en op de werf droog gezet. De angst dat het zou breken of uit elkaar vallen bleek gelukkig ongegrond. Vermoedelijk doordat de hele romp tot aan het potdeksel in het blik zit bleek deze nog verrassend goed in model. Daarmee trad fase twee van het reddingsplan in, het opmeten en op transport zetten naar Zeeland. Gerrit Schutten (auteur, zie hieronder) heeft de romp het vol gende weekeinde opgemeten en een lijnenplan getekend. Onder grote belangstelling van de Kortenhoefse gemeen schap is het casco twee dagen later op een dieplader richting Capelle vertrokken, waar het tijdelijk een plekje heeft gekre gen op het erf van de boerderij van Ria Geluk, de voormalige voorzitter van de SBH. Kortenhoef in 1994 foto Consent Weer boven water na 15 jaar foto: P. Hamer Er was in 2007 niet veel meer van over foto: P Hamer CONSENT NR. 26 VOORJAAR 2010 9

Consent | 2010 | | pagina 6