4 A l W il If 4 1 ii ill li Ni 1 1 l4 lllfi cm) AA7el( v cljcl ^5' 777c \pcbe_ Dat was een eerste vermelding van Cats als titel en naamvoering, waarschijnlijk rond 1350, na het overlijden van Graaf Willem III (13). De telgen van dit geslacht behoorden zeker niet tot de oude middeleeuwse hoge adel en waren dus ook niet verwant aan de oude Van Catsen. Zij hadden bezittingen verworven aldaar en noemden zich naar de oude roemruchte Van Catsen. De stamvader van dit tweede geslacht is de reeds genoemde Renger Monekinzn., die wij voor het eerst tegenkomen in een oorkonde van 2 juni 1290. Daarin keerden 29 Zeeuwse Ridders, Knapen en Heren zich tegen hun leenheer Graaf Floris V en vroegen aan de Graaf van Vlaanderen, die zij enige maanden daarvoor als hun leenheer hadden erkend in plaats van Graaf Floris X om in hun geschillen met Floris V als scheidsrechter op te treden. In deze oorkonde worden alle 29 Heren genoemd en waar zij vandaan kwamen. Zo ook Scouwen waarbij Renger wordt vermeld, maar ook Nordbuelant waar Henric en Costijn van Cats worden genoemd (14). Deze gebeurtenis was de opmaat voor het komende conflict tussen een groot deel van de Zeeuwse adel en Graaf Floris X de latere strijd tussen Vlaanderen en de opstandige Zeeuwse adel enerzijds en de eerste Henegouwse Graven van Holland Jan II en Willem zijn zoon en de Hollandse adel anderzijds. Daarna zien we deze opstandige lieden regelmatig terug, maar zonder Renger Monekinzn. Blijkbaar had Renger zich verzoend met Graaf Floris en de Burggraaf van Zeeland (de Heer van Voorne), want we komen hem regelmatig tegen in oorkonden waarin zijn bezit wordt aangeduid en toenam dankzij deze keuze. Hij verwierf in november 1290 goederen op Schouwen (nabij Scelveringhen), in 1296 opnieuw goederen op Schouwen nl. 17 gemet te Borrendamme en 19 gemet te Heer Symonskerke. Waarschijnlijk heeft Renger zich na deze verwerving Heer van Symonskerke genoemd. Voorheen was tiit het bezit van Hugo van Zierikzee (leden van het geslacht verplaatsten zich later naar Renesse en werden Van Renesse) en andere ballingen (de opstandige Zeeuwse adel). De goederen van de ballingen waren verbeurd verklaard en in bezit gekomen van de graaf (Floris V) die ze opnieuw beleende. Ook goederen van Dirksland (voorheen eigendom van Jan en Hugo van Zierikzee, zonen van Dirk van Zierikzee die het bedijkt hadden (Dirksland!) vielen Renger toe en 9 gemet in ambacht Welland. In 1296 volgden de eerste goederen op Noord-Beveland (15). Na de gewonnen oorlog door Willem van Henegouwen steeg onze Renger Monekinzn. met stip. Hoewel niet afkomstig uit de hoge adel wist hij veel functies en goederen te verwerven, conform het beleid van Graaf Willem om de hoge adel die tegen hem was opgestaan opzij te zetten. 37?; --Zjo Wapens van Welle, J Rietstap, Armorial genera!. 8

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 10