partij, maar met zijn vrouw eregast op Slot Moermond voor een aantal last minute verbeteringen aan het monument. 4 mei 1949 onthulling van het Monument van Havermans. Jaap Vriesendorp en burgemeester Scholder (rechts). Op vrijwel alle oorlogsmonumenten in Frankrijk en België staan menselijke figuren en namen van gesneuvelden. De namen van de 'Tien van Renesse' staan op de zijkant van de sokkel. Boven op de sokkel staat een vrouw in gestileerde Schouwse klederdracht, een van de gevallenen in haar armen. De Voorlopige Nederlandse Regering en een oppositie partij, de Anti Revolutionaire Partij (ARP), zijn tegen het plaatsen van namen of menselijke figuren op oorlogsmonumenten. Sommigen willen de talrijke bij het verzet betrokken communisten niet verheerlijken, anderen vinden dat verzet gewoon een religieuze plicht is en niet tot persoonlijke verheer lijking mag leiden. In tenminste één Nederlandse stad moet een oorlogsmonument op last van de regering afgebroken worden, omdat het niet aan de voorschriften voldoet. In Renesse gebeurt dit gelukkig niet. In de uitvoerige catalogus van Oorlogs monumenten van de Vereniging van Ex Politieke Gevangenen gepubliceerd in 1955 komt het monument echter niet voor. Op de Dreef van Moermond is op de plaats van het onheil een tweede monument geplaatst voor de 'tien van Renesse': een grote zwerfsteen met daarop alleen de datum: 10 december 1944. De drie oorlogs monumenten in Renesse zijn voorzien van bijzonder karige informatieborden. Langs de Dreef van Moermond staat op een minuscuul soms met graffiti beklad bordje iets over 'wandaden van de bezetter', zonder dat het woord Duitsland of de Duitse of Engelse taal gebruikt wordt. Bij het monument van Havermans staat pas sinds 2000 een horizontaal bord alleen in het Nederlands, dat niet goed leesbaar is voor de grote hoeveelheid Duitse badgasten, die langs het Monument van en naar het strand lopen. De naoorlogse Duitse generaties schijnen juist extra geïnteresseerd te zijn in 99

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 101