Commentaar Hieronder voorzie ik eveneens de vetgedrukte woorden uit bovenstaande tekst van enig taalkundig/dialectologisch commentaar. Dit doe ik met de nadrukkelijke op merking dat bij een en ander niet is gestreefd naar volledigheid. Het gaat slechts om het aanstippen van wat bijzonderheden van woorden die: uit het dagelijks gesproken Zeeuwse dialect zijn verdwenen. in de laatste decennia steeds minder worden gebruikt en vervangen zijn door standaardtalige varianten met een Zeeuwse tongval. Dit geldt eveneens voor de volgende twee columns. peeën Het woord pee betekent tuinbouwgewas, gele wortel, winterwortel. Het woord wordt meestal, evenals in bovenstaande tekst in het meervoud gebruikt. Het woord peeën wordt in heel Zeeland nog met enige regelmaat gebruikt. diengers Hier hebben we te maken met het meervoud van ding. Deze afwijkende vorm werd in heel Zeeland gebruikt. Waarschijnlijk is deze oude vorm ontstaan naar analogie van de meervoudsvorming van bijvoorbeeld kind/kinders-. kinders zijn hinders, zei Jacob Cats al. Deze meervoudsvorm komt tegenwoordig in het dialect steeds minder voor. vosse kaontjes betekent verse dunne reepjes uitgebakken spek. Vos komt van vors en en betekent vers. Het woord vos werd op de Zeeuwse eilanden gebruikt, maar is geheel verdwenen uit het dagelijkse taalgebruik. Bij koantjesgaat het mijns inziens om een standaardtalig woord dat slechts in klank aan het dialect is aangepast, in het Woordenboek der Zeeuwse dialecten wordt koantjes echter als een Zeeuws dialectwoord aangeduid. opgedroest betekent met een verhit, rood gezicht. Het woord wordt in deze vorm gebruikt in Tholen en op Schouwen en Duiveland. Het is een voltooid deelwoord gebruikt als bijvoeglijk naamwoord. Het werkwoord is defect, dat wil zeggen dat alleen de vorm van het voltooid deelwoord nog gebruikt wordt. Het woord is afgeleid van het Middelnederlandse woord drose,drüse hetgeen zwelling betekent. Opgedroest komt nagenoeg niet meer voor in het vocabulaire van de Zeeuwse dialectspreker. schoere betekent schouder. Het woord wordt nog steeds, maar ook steeds minder, op Schouwen en Duiveland en in Zeeuws-Vlaanderen gebruikt. Het woord is ontstaan door het verschijnsel d-syncope (weglating van de d) Oorspronkelijk werd uit schoudere de d weggelaten. vuulte betekent in de tekst onkruid, maar kan ook vuilnis betekenen. In de betekenis van onkruid komt het met name op Schouwen en Duiveland nog met enige regelmaat voor. glad werd en wordt soms nog gebruikt in heel Zeeland als versterkend bijwoord in de betekenis van helemaal: 't regende 'tglad nie. Het komt het meest frequent voor in combinatie met het bijwoord niet. 112

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 114