EMIGRATIE Boerderijverplaatsing en sanering De 125 verwoeste en 169 beschadigde boerderijen konden alleen met toestemming van de herverkavelingscommissie herbouwd worden. Velen op dezelfde plaats als voor de ramp, maar ook kregen veel boeren een nieuwe plaats op het eiland toegewezen. Boerderijen in de kernen van de dorpen mochten niet ter plaatse hersteld worden. Voor het verplaatsen van boerderijen uit de dorpen waren twee redenen: een efficiënte bedrijfsvoering van het bedrijf zelf en de ruimtelijke ordening in het algemeen. Door het uitplaatsen van de boerderijen konden vrijwel alle boerderijen hun land bij het bedrijf toegedeeld kregen, wat heel efficiënt dooiwerkt in de bedrijfsvoering. De ruimtelijke ordening ging uit van functiescheiding, boerderijen hoorden niet tussen woonhuizen in te staan, bijvoorbeeld om overlast te voorkomen en groei mogelijk te maken. Koeien, paarden, wagens met oogst, de geur van mest, de slik van de banden en de bij de boerderijen horende geluiden verdwenen voor een groot deel uit de dorpen. Deze uitplaatsingen hadden een grote invloed op het leven in de dorpen en op het leven van de betrokken gezinnen. Marie Steenpoorte (Oosterland) verteld hierover: "Na enkele dagen vraagt mijn zoontje: mamma, wanneer gaan we weer naar huis?" In het begin was het "Dodelijk wonen", zo ver in de polder, weg van de kennissen en vriendjes uit het dorp, maar op den duur wende dat ook." Uit Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Oosterland verplaatsten respectievelijk 15, 29 en 11 boerenbedrijven. Maar ook uit Zierikzee werden 5 bedrijven verplaatst naar het buitengebied. Ook verdwenen er bedrijven omdat in de periode na de ramp ook boeren stopten of verhuisden naar de Noordoostpolder. Om ruimte te maken voor de vergroting van de agrarische bedrijven werd actief grond verworven (aangekocht). Stoppende boeren kregen de gelegenheid om hun rechten op nieuwe grond af te laten kopen. De grond van de Trambaan werd bij de herverka veling ingebracht. Binnendijken die niet meer nodig waren werden omgezet in land bouwgrond. Een belangrijke leverancier van ruimte was de Noordoostpolder, daar was 2500 hectare goede landbouwgrond beschikbaar voor verplaatsers uit Zeeland. Een belangrijk aspect van de verkaveling was de sanering. Sanering betekende het De emigratie-gedachte leeft niet op Schouwen-Duiveland. Vóór de ramp niet en merkwaardig genoeg na de ramp ook niet. De Schouwse mens is bodemvast. We hebben het weer kunnen beluisteren op de vergade ring met de Provinciale Staten, waar de belangrijkste zaken van het eiland werden besproken. Het lijkt ons altijd moeilijk de emigratie-gedachte te propageren, omdat emigreren een belangrijke en beslissende stap is in het mensen leven. Ruimte maken of ruimte zoeken, in de jaren 50 was emi gratie een onderwerp waar in veel gezinnen over werd gepraat, soms vielen daarbij harde woorden. Vanuit de polders van Schouwen- Duiveland vertrokken veel boe ren naar de Noordoostpolder. De landbouwvoorlichting draaide op volle toeren. 1954 (Zierikzeesche Nieuwsbode). Kansen voor landbouwers Aanmelding voor bedrijven in Noord-Oostpolder Reële emigratiemogelykheden Do Her-verkavelingscommissie Zee land verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op .de mogelijkheid voor landbouwers zich vóór 30 April a.s. te melden, indien zijn in aan merking wensen te komen voor het in gebruik verkrijgen van een be-- drijf in de Noordoostpolder, Braak man of Quarlespolder, dan wel te emigreren met een gunstige devie- zenregeling. De aanmelding is opengesteld voor allen die bereid zijn de hun in eigendom toebehorende percelen over te dragen aan de Stichting tot het Beheren van Landbouwgron den of bereid zijn afstand te doen van hun pachtrecht. 123

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 125