Gevelsteen in hel hospitaal van Brieiie (collectie Gerard van der Wal) Vroege middeleeuwen Laten we tie situatie bezien van de vroege middeleeuwen op de kop van Schouwen. De kop van Schouwen was in ontwikkeling vanuit de zeer oude nederzetting Burgh. Voor 1150 telde men de parochies en ambachten Burgh (in 1090 gesplitst in Burgh en Haamstede), Renesse en Koudekerke, Brijdorpe en Zuidkerke. Spoedig gevolgd door Welland, Eikerzee, Ellemeet (alle gesticht tussen 1150-1200). Kerken werden gesticht in Haamstede en Burgh (900-1000). Bezien we de kasteelbergen, dan kunnen we melden dat er rond 800 bergen bestonden in WesterschouwenBrijdorpe, Noordwelle (3) en Zuid Welle. In 1200 telde men de volgende kasteelbergen Klaaskinderen, Duivendijke (2), Looperskapelle, Kerkwerve, Ellemeet (2) en Nieuwerkerk(33). Het zal in dit gebied zijn waar de Van Catsen hun oergebied hadden, met name het gebied van Elle-meet en Noord Welle en liggende in het oudste gebied van de Graaf van Holland. De Vrieze noemt de hofstede Welland de plaats waar vroeger het steenhuis van Wellant zou hebben gestaan. Het landgoed en buiten De Helle zou dat niet zijn, maar de hofstede zou wel behoren tot het vroegere landgoed De Helle. Er zouden bij de hofstede door een voormalige eigenaar fundamenten en zelfs restanten van een ronde hoektoren teruggevonden zijn. Ook andere auteurs hebben hier een mening over, maar dat het bestaan heeft en gelegen was in Noord Welland (Westambacht), dat wordt door niemand weersproken. Wij vinden het steenhuis vermeld als het verkocht wordt door de toenmalige Graaf Jan I van Holland (1297-1299) aan Willem Clauwaerde, burger van Brugge, ter voldoening van zijn schulden (34). Waarschijnlijk behoorden de toenmalige eigenaren tot de opstandige Zeeuwse adel die daardoor hun goederen verloren. En het vermoeden is dat dit de Heren van Welland waren (geparenteerd aan Van Burgh). 13

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 15