Een ander bewijs van verwantschap blijkt als in 1270 en 1271. In verschillende oor konden wordt ingegaan op de eerwraak van de broers Jan en Dirk van Heusden. Tijdens een veldtocht tegen de stad Keulen (op 14/15 oktober 1268) werd Jan gedood en Dirk gevangen genomen. In deze interessante oorkonden worden als verwanten genoemd, Nicolaas van Cats, Costijn en Jan van Renesse, broers en zonen van Costijn van Renesse en Hildegonde van Voorne, Henrik zoon van Arnold van Welle, de broers Dirk en Gebkinus van Welle, Dirk van Kerkwerve, Jan van Stavenisse, Pieter Pieterzn. van Scherpenisse en Otto van Alblas. Het gaat te ver om in te gaan op de verwantschap met de Heren van Heusden en Van Alblas, wat alles te maken heeft met het feit dat de Van Catsen oude goederen hadden in het oergebied van Holland, zoals eerder vermeld. Wel zien we dat hierVan Welle, Van Cats en Van Renesse in een adem worden genoemd. J.de Fremery gaat hier uitgebreid op in en beschrijft ook alle wapens. Als bijzonderheid kan worden gezegd dat het origineel berust in het archief van de stad Keulen met de originele zegels hieraan. Het is de vraag of na de recente ramp dit origineel er nog is (46). Waar is Van Burgh zult u zeggen? Interessant is een oorkonde uit 1231 van Graaf Floris IV waarin die voor zijn zielenheil en die van zijn ouders en vrouw goederen schonk aan de OLV abdij te Middelburg. Het betrof goederen gelegen in Vlaardingen. Getuigen waren hierbij Otto van Alblas en Simon van Burgh, Ridders (47). Burgh of Burcht Voor 1274 huwde Nicolaas van Cats met Beatrix of Beatrijs van Burgh (Burch), zij wordt in 1274 genoemd als vrouwe van Burcht (Borchte), zij verkreeg de kapittelgoederen in erfpacht van cle deken en het kapittel van de Dom te Utrecht, gelegen in Zwijndrecht en Burcht (boven Antwerpen aan de Schelde in Oost- Vlaanderen). Zij diende daar wel een priester aan te stellen. Dit laatste gaat dus niet over Burgh op Schouwen maar over Burcht nabij Antwerpen. Wellicht was zij daarvan afkomstig, in ieder geval werd zij ambachtsvrouw hiervan (48). Hier had Nicolaas van Cats al goederen in bezit die doorzijn vader waren verworven. Beatrix erkent in een oorkonde gedateerd op dezelfde datum 2 februari 1274 de goederen te hebben ontvangen. Deze oorkonde is gezegeld door Nicolaas van Cats en Graaf Floris V Van Engen vermeldt dat hij deze goederen wist te vereverven in Oost-Vlaanderen, bij Burcht en het nabijgelegen Zwijndrecht gelegen aan de Schelde onder Antwerpen. Reeds vroeg wist Gerlof, de vader van Nicolaas I, deze te verwerven,. Dat blijkt uit een archiefstuk van later datum uit 1300 waarin vermeld wordt dat deze Nicolaas eigenaar werd en dit had verworven van Heer Jan van Zwijndrecht en de toenmalige Vlaamse Graaf Guy van Dantpierre (49). Intermezzo Interessant is de vraag of de goederen gelegen in Burcht en Swindrecht in Vlaanderen en de naamgeving van de heerlijkheden een relatie hebben met Burgh en Zwijndrecht in Holland en Zeeland; beide plaatsen waarin het geslacht Van Cats goederen bezat. Nog interessanter is het feit dat het kasteel aldaar Crayenhof werd genoemd; evenzo was er een kasteel Craeyenstein nabij Zwijndrecht in Holland (50). In 1281 wordt Nicolaas van Kets(Kats) vermeld als Heer van Zwijndrecht en Burcht, tevens eigenaar van een kasteel genaamd Crayenhof. Deze is in 1947 afgebroken (51). Ik wijs ook nog op het stamslot van de Van Burghs op Schouwen, Crayenstein genaamd (52). Een onderwerp waarop wellicht nog eens nader kan worden ingegaan. 18

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 20