Activiteiten in de duinpolder Speciaal in Domburg op Walcheren verrezen steeds meer van zulke rijkere, ruimere zomerhuizen, maar ook bij Burgh en Haamstede werden vakantiehuizen gebouwd.15 Het allereerste zomerhuis in de Westhoek zou het in 1918 gebouwde huis 'De houtsnip' zijn geweest, dat toebehoorde aan een bankdirecteur uit Zierikzee: het bevond zich aan de voet van de duinen ten noorden van Toledo's wegje, de huidige Hogeweg. Enkele andere vroege zomerhuizen (1918-26) behoorden toe aan kunstschilders en het 'Zonnehuis' bij Westenschouwen werd door toneelspelers gebruikt. Bij Renesse werd in de jaren dertig zelfs al een klein vakantiepark aangelegd. De huisjes daar, die allereerst bestemd waren voor verhuur, zijn in traditionele stijl gebouwd door een aannemer die kennelijk meer vraag verwachtte: hij liet een standaardontwerp maken door de Rotterdamse architect JJ.E Oud, mede initiatiefnemer van de moderne kunstbeweging De Stijl, die in dit geval echter aanknoopte bij lokale traditionele vormen. Achter de Domaniale duinen, nabij hotel 'Zeelust', werden eveneens enkele vakantiehuizen gebouwd die deels verkocht, deels verhuurd werden. Een zomerhuis bij het huidige Nieuw-Haamstede is 'Zeedistel', een villa in landhuisstijl die in 1931 voor een notaris werd gebouwd in de duinen langs het Vuurtorenpad en daar nog altijd staat.16 Van 1929 tot 1934 ontplooide de Land- en Exploitatie Maatschappij 'Nieuw- Haamstede' haar activiteiten in de Westhoek. De Maatschappij had haar terreinen tussen het vliegveld, de Verklikker-duinen en de Domaniale duinen laten opmeten en in percelen opgedeeld. Op een kaart die de directie in 1930/31 had laten tekenen, is te zien hoe de verdere plannen eruit zagen. Kaart van de Land- en Exploitatie Maatschappij 'Nieuw Haamstede1930/31 (GASD). Deze kaart toont de duinen rondom de kust van Schouwen en in de duinpolder de al bestaande duinboerderijen, het vliegveld met ten westen daarvan de vuurtoren en daar vlakbij de eeuwenoude Torenhoeve. Op één exemplaar van die kaart zijn op een groot deel van de percelen tussen de Torenweg en de zuidelijk daarvan verlopende Oude Torenhaan met potlood de namen van eigenaren of pachters ingetekend, op andere staat "uit te geven". Deze percelen waren bestemd voor 62

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 64