In de maanden november en december had Minkema viermaal per dag verbinding met Sint-Philipsland op vaste tijden. De verbindingen waren afdoende beveiligd. Als een telefoonlijn uitviel, werd over de hoogspanningslijn getelefoneerd. In december speelde de verbinding met de geallieerden een grote rol, zoals hier later wordt beschreven. Zie ook het verslag van ir. Minkema in het gemeentearchief. Na de gebeurtenissen in december 1944 werden de Duitsers steeds achterdochtiger wat betreft de telefoonverbindingen. In de loop van januari 1945 werd het onmogelijk om nog met de geallieerden te communiceren. September 1944 Op 5 september -Dolle Dinsdag- zingen kinderen Oranje Bovenop het dorpsplein van Renesse en ook 'Bombarderen gaat zo lekker op bet buis van Dekker'. J.A.Dekker5, sinds 1933 lid van de Nationaal Socialistische Beweging (NSB) is door Mussen aangesteld als NSB-vertegenwoordiger in de provincie Zeeland. Duitsers en NSB-ers bereiden zich op het ergste voor of vluchten. Op Moermond maakt Cor een bed op voor Co en legt zijn pyjama klaar. Het gijzelaarskamp in Sint-Michielsgestel wordt zonder verlies van mensenlevens ontruimd. Negen september schrijft Co aan Cor: "ik dacbt dat 't een kwestie van een paar dagen was -de bevrijding-, Ja voor ons misschien wel uren. Veel NSBers zijn 'm gesmeerd. De burge meestervan Vlissingen pleegde zelfmoord, zijn collega van Middelburg ging er vandoor. In Renesse blijft de NSB-er Boot, die de reguliere burgemeesters van Burgh, Haam stede, Renesse vervangt, op zijn post, teleurgesteld in het laffe gedrag van andere NSB-burgemeesters en NSB-leider Dekker. Op zondag 15 september worden Haamstede en Renesse gebombardeerd. Geal lieerde vliegtuigen schieten op Duitse luchtafweerbatterijen in de duinen. Cor schrijft aan Co dat de bewoners van Moermond op die dag verzamelen in de hal van het slot waar het plafond gestut is door houten pilaren en een negentig cm dikke buitenmuur extra bescherming biedt. Als het schieten verstomt gaan ze tennissen. Wanneer een brede en lang aanhoudende stroom van geallieerde vliegtuigen overkomt (veel vliegtuigen trekken een glider, een aanhangvliegtuig zonder motor) onderbreken zij hun spel en gaan enthousiast met witte regenjassen naar de bevrijders zwaaien/1 De Duitse batterijen in de duinen beginnen te schieten. De bewoners van Moermond gaan gauw weer naar binnen. De Armeniër Jork Mikiniejan en zijn landgenoten bemannen de Duitse artillerie in de duinen en schieten opzettelijk naast de overvliegende geallieerde vliegtuigen, maar scoren voltreffers op de Duitse mijnen in zee die geallieerde landingen moeten voorkomen. De Duitsers krijgen argwaan en zetten Jork gevangen. Dezelfde avond wordt Jork bevrijd door twee van zijn gewapende landgenoten. Mikiniejan kan niet van het eiland af komen en duikt dan onder in geïnundeerd Duiveland, waar hij wordt verzorgd door Bram de Jonge en zijn familie. Op de 15de september gaan Duitse militairen de artillerieposten bemannen. Zij schieten af en toe raak. Een vliegtuig met glider moet een noodlanding maken, waarbij twee mensen in het vliegtuig omkomen; één van de overlevenden uit de glider, de Nederlandse commando Herman de Leeuw, duikt onder. De glider van een ander getroffen vliegtuig haakt af en landt zonder ongelukken. De Amerikaanse soldaten in de glider gaan een vuurgevecht aan met toegesnelde Duitsers. Een Duitse soldaat sneuvelt; een Armeniër wordt door de Amerikanen gevangen genomen. US Army Captain 81

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 83