niet belangrijk genoeg om bet aan de geallieerden over te brengen. Nou als dat nog niet belangrijk is, meneer?" Co ontmoet totaal onverwacht vrienden uit zijn studententijd, leden van de Prinses Irene Brigade, (PIB) die na deelname aan Operation Market Garden komen uitrusten op Noord-Beveland, onder anderen de officieren Ter Haar, Immink en Havelaar. Even vergeet hij zijn zorgen over Cor en haar bevalling. In de vroege morgen van 25 november landen 25 zwaar bewapende Duitsers op Noord-Beveland bij de hoeve van De Regt in de buurt van Colijnsplaat. Het doel van de Duitse actie is de afwateringssluis op te blazen en vervolgens de mannelijke bevolking van Colijnsplaat in de Hervormde Kerk in de Dorpsstraat samen te drijven waarna de Duitsers deze kerk zullen opblazen. Neerhout, een evacué in de hoeve van De Regt en Fortuin, de knecht van De Regt, zien de Duitsers landen en waarschuwen de Brigade. Gedenkplaat en helm van ij.Havelaar, archief de Fouw, Colijnsplaat. PIB Kaptein Immink denkt dat het loos alarm is, maar stuurt Luitenant Havelaar met een kleine groep Brigadeleden op verkenning uit. De groep zoekt dekking achter een laag dijkje. Havelaar richt zich op en probeert met verrekijker, maar zonder helm, uit te vinden waar de Duitsers zich verschuilen. Hij krijgt een kogel door zijn hoofd en valt dood neer. De rest van de Brigade snelt toe en weet, met hulp van geallieerde soldaten en de Engelse artilleriebatterij in Nieuwland (Zuid-Beveland), de Duitsers tot overgave te dwingen. Aan Duitse zijde sneuvelt alleen de commandant. De rest van de Duitsers wordt gevangen genomen. Ian Havelaar wordt op 26 november met militair eerbetoon begraven op de begraafplaats van Colijnsplaat. Eind 1945 worden zijn stoffelijke resten herbegraven in het Havelaar familiegraf in Hillegersberg, Rotterdam. Op 25 november 1949, wordt ter herinnering aan deze gebeurtenis een gedenkplaat in de muur van de Nederlands Hervormde Kerk van Colijnsplaat onthuld, waarop Neerhout, Fortuin en Havelaar genoemd worden. In 1952 wordt de Dorpsstraat van Colijnsplaat herdoopt in Havelaarstraat. (Ian Havelaar, niet Max Havelaar, zoals abusievelijk in het fotoarchief van Goes staat) In 1982 doneert de weduwe van Ian zijn helm aan Colijnsplaat. De helm wordt boven het monument geplaatst. Na lang aandringen van zijn vriend Ben ter Haar, dat 'dit de 87

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 89