December 1944 Op aanwijzing van Straayer en Rademaker bombarderen de geallieerden de haven van Burghsluis en verwoesten de daar -mogelijk voor "the Battle of the Bulge' gereedliggende- twaalf eenmanstorpedo's zonder deze keer verdere schade aan te richten onder de bevolking. Op 2 december dwingen de Duitsers alle nog in Bruinisse aanwezige bewoners acuut te voet in de koude donkere nacht te evacueren met achterlating van vrijwel al hun bezittingen. Na een barre tocht vindt het merendeel van deze burgers een onderkomen in de buurt van Renesse. Op 3 december verordonneert de Duitse commandant van het eiland dat alle mannen tussen zeventien en veertig jaar zich moeten melden ter gemeentesecretarie voor vertrek naar en tewerkstelling in Duitsland. Hans Verseput duikt onder op Kijkuit, een boerderij in Zonnemaire omgeven door water. De bewoners (de familie Deïst) mochten daar blijven vanwege hun schapen. De verschillende gemeentesecretarieën in westelijk Schouwen wordt bevolen hun bevolkingsregister dezelfde avond bij de Duitsers in te leveren. Deze laatste drie Duitse maatregelen zijn waarschijnlijk veroorzaakt door de acties van de ondergrondse, de onrust onder de Armeniërs, de geslaagde raid van de geallieerden op Bruinisse en de mislukte Duitse raid op Noord-Beveland. De tweede man van de OD, ingenieur Minkema, stuurt een bericht naar de geallieerden: "Geheel Duiveland ontruimd. De drie in Duiveland ondergedoken lucht- landingsmannen, zullen dan moeten verhongeren, daar bevolking, welke hun tot nu toe voorbeeldig voedde, is weggevoerd en Duiveland is afgesloten. De OD verzoekt nu zeer dringend aan de geallieerden om met zeer veel spoed in te willen grijpen. Ook onze berichtgeving zal vanzelf eindigen als wij worden weggevoerd. De geallieerden bieden aan om op 6 december een boot te sturen naar een afge sproken punt, de dijk tegenover het einde van de Boerenweg ten zuidwesten van Zierikzee, om die mensen van het eiland af te halen die door de Duitsers gezocht worden. Het bevolkingsregister van Zierikzee is begin 1944 door de burgemeester en de gemeentesecretaris van Zierikzee meegenomen naar Kloetinge, Zuid-Beveland. Politieman Schelfhaut, gemeentesecretaris Lazonder, WM. Boot, Padmos, Evertse, Stoel en Van den Hoek hebben het bevolkingsregister van Renesse laten verdwijnen, iets waarover de Duitsers zeer verbolgen zijn. Luister ook naar het interview met Leendert Evertse", vermeld in de bibliografie. Lazonder, vrouw en zoon duiken onder. Zo ook Padmos, Boot, Van den Hoek, Stoel en Evertse. De laatste drie roeien naar de geïnundeerde boerderij van Klompe in Serooskerke. Na 10 december komen ze te voorschijn als de moeder van een van hen door de Duitsers in hechtenis genomen is. Alle drie ontkennen iets te maken te hebben met het verdwijnen van het bevolkingsregister van Renesse. Schelfhaut pretendeert dat hij niet begrijpt hoe het bevolkingsregister van Renesse zo maar opeens verdwenen kan zijn. Zeventien mensen op het eiland worden geselecteerd voor transport naar bevrijd gebied: twee ondergedoken geallieerde piloten Bernard Black en Philip Hudson, de Nederlandse commando in Engelse dienst De Leeuw, de Armeniër Jork Mikiniejan, het echtpaar Wisse uit Brouwershaven, M. de Glopper, Van der Beek, Van der Bijl, WM. Boot, de twee gebroeders Jonker, Van der Klooster, Oudkerk, C. Lazonder, Verhoef en Padmos. De Glopper is een student, die geweigerd heeft de loyaliteitsverklaring te tekenen, hij houdt zich, met medeweten van alleen de dokter, krankzinnig. Hij staat in Renesse bekend als de 'gekke geitenhoeder'. Jan Stevense, waarschijnlijk geïnfor- 89

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 91