Co en Cor, Jaap en Huih voor hel eerst weer bij elkaar. Kippenhok in de tuin van Moermand, eind mei 1945. vloedstroom meegenomen landt hij uiteindelijk op het strand van Westenschouwen. Minkema noemt ook Schültz. Andere Duitse namen genoemd door andere getuigen in alfabetische volgorde zijn: Von Alvensleben (volgens Evertse al in 1946 overleden), Aeger, Badtke, Bauer, Baumann, Becker, Clause, Kreutzer, Lages, Lempke, Martin, Saeger, Welsch en Wezer. In 1946 dienen de Glopper, Van den Hoek, en Leendert Evertse, een verzoek in bij de Koningin voor uitlevering van de naar Duitsland teruggekeerde oorlogsmisdadigers, die verantwoordelijk zijn voor de wandaden rond de 'Tien van Renesse'. Ze noemen onder andere Welsch als getuige. Roosevelt, Churchill en Stalin zijn overeengekomen dat Duitse oorlogsmisdadigers berecht zullen worden in het land waar zij hun misdaden bedreven hebben volgens de rechtsregels van dat land. Zij zeggen toe uitlevering te bespoedigen van daarvoor in aanmerking komende en in Duitsland verkerende soldaten aan het land waarin zij terecht moeten staan. De Nederlandse Regering in ballingschap in Londen roept de Commissie voor Oorlogsmisdrijven in het leven, die na de oorlog twee vestigingen krijgt, één in Duitsland die oorlogsmisdadigers lokaliseert en uitlevering bevordert en één in Nederland waar rechercheurs van BOOM, Bureau Opsporing Oorlogs Misdrijven, de verdachten en getuigen ondervragen. Meer dan tweeduizend Duitsers komen in aanmerking voor berechting. Voor meer dan duizend worden verzoeken tot uitlevering ingediend. De meeste personen waarin de Nederlanders geïnteresseerd zijn, wonen in de Britse sector van Duitsland. Alleen Christiansen, Hoofd van de Duitse Wehrmacht in Nederland wordt uitgeleverd. Hij wordt veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek. In de beschuldigingen, de ondervragingen en het vonnis van zijn proces komen de 'Tien van Renesse' niet voor. Christiansen hoeft vanwege zijn hoge leeftijd, 72 jaar, maar drie van de twaalf jaar uit te zitten en overlijdt twintig jaar later als een lokale held op het eiland Bochum. 97

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2009 | | pagina 99