A MARIS enigszins gelig kleurt. Eén van de planten die zeer goed vertegenwoordigd is in het hooiland is de grote ratelaar Rhinanthus angustifolius). Deze plant is een half- parasiet op grassen. Het is een plant die het hooiland in juni schitterend geel kleurt met zijn "neusbloemen Ook na de bloei is het een leuke plant om bij stil te staan. De zaaddoosjes zijn als ze opdrogen, net mini-ram melaars: vandaar ook de naam "ratelaar". Naast de grote ratelaar groeien er in het hooiland ook drie soorten ogentroost, nl. stijve ogentroost Euphrasia stricta), rode ogentroost (Odontites vernusen kleverige ogentroost (ParentuceUia viscosa). Evenals de ratelaar zijn deze plan ten halfparasieten op grassen. Ogentroost dankt zijn naam aan het gebruik bij oogkwalen: branderige en vermoeiende ogen schijnen baat te hebben bij het spoelen met een aftreksel van de stijve ogentroost. Een andere halfparasiet, die niet gewoon op de grond groeit, is mare tak (Viscum album) of vogellijm, vernoemd naar z'n kleverige witte bessen. Deze groeit in de land 22 ZeeuwsLandschap www.terramaris.nl infoifflterramaris.nl Duinvlietweg 6 4356 ND Oostkapelle 0118- 582620 Openingstijden Mei t/m oktober Dagelijks van 10 tot 17 uur November t/m april Woensdag t/m zondag van 12 tot 17 uur (maandag en dinsdag gesloten m.u.v. de Nederlandse schoolvakanties) Begunstigers van Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. Uit de landschapstuin Parasitaire planten in de tuin In de landschapstuin groeien meer dere soorten parasitaire planten. Dit zijn planten, die al hun voedingstof fen aan andere planten onttrekken (volledige parasieten) of die alleen water en zouten aan hun gastheer- plant onttrekken en wel zelf blad groen vormen (halfparasieten). Vooral de laatste groep is goed verte genwoordigd in de landschapstuin. Dit is op het moment ook goed te zien. Op sommige plaatsen in het hooiland komen dusdanig veel van deze halfparasieten op. dat het gras (gastheer) hier zeer laag blijft en schapstuin in een appelboompje naast de schapenweide. De plant in de tuin is helaas mannelijk en de mooie witte bessen ontbreken zodoende bij deze plant. Aan de groene maretak kun je heel goed zien datje met een halfparasiet te maken hebt. Volledige parasieten vormen geen bladgroen en hebben vaak witte, paarse of bruine bloem stengels, zoals o.a. de bremrapen. Een zeer fraaie (volledige) parasiet is de prachtschubwortel Lathraea clandestina). De Latijnse naam zegt veel over deze plant; het is met recht een "verborgen stiekemerd". Deze plant zie je alleen als hij in bloei staat, want dan komen uit de wit- geschubde ondergrondse stengels, prachtige paarse bloemen. In de tuin parasiteert deze plant op gele bindwilg, maar de plant kan ook wel parasiteren op populier of els. Deze laatste plant is nu al uit gebloeid. maar wilt u de andere genoemde planten zien, breng dan snel een bezoekje aan de tuin. Voor deze planten is juni dé maand. Erik Speksnijder Beheerder landschapstuin Grote ratelaar Chiel Jacobusse

Zeeuws Landschap | 2007 | | pagina 22