Nacht van de nacht Op 27 oktober jl. nam Terra Maris deel aan de "Nacht van de Nacht". Eén van de activiteiten was een door het museum georganiseerde workshop nachtfotografie, onder leiding van Jan Koeman. Vrijwel niemand van de deelnemers had eerder 's nachts foto's gemaakt. Dat het contrast tussen absolute donkerte en hier en daar toch wat 'lichtvervuiling' mooie beelden oplevert, bewijzen deze door Jan Koeman gemaakte foto's. Jolein Meijers Eén van de leukste activiteiten, waar je bij Terra Maris aan kunt deelnemen, is misschien wel "korren en zeeschuimen". Tijdens deze activiteit (die vanwege de zeewatertemperatuur alleen in de zomer periode wordt georganiseerd) gaan de deelnemers onder leiding van 2 gidsen "schuimen" (kijken en zoeken) langs het strand, en vissen met een kor. Dat is niet alleen voor de deelnemers iedere keer weer een leuke belevenis, maar ook als gids is het echt genieten. Vooral het vooraf niet weten watje allemaal tegen gaat komen, maakt het erg spannend. De ene keer vang je bijna niets, de andere keer heb je met iedere sleep een aantal platvissen in het net. Meestal zijn dat platvissen: jonge tarbotten, grieten of kleine scholletjes, maar ook zat er afgelopen zomer zo maar een tong van ongeveer 40 cm in het net. Ook de krab- bensoorten die je vangt, zijn iedere keer weer verschillend. Is het weer rustig, dan vangje o.a. de gewone strandkrab. de gewone zwemkrab en heel soms een penseelkrabbetje of kleine noordzeekrab, maar is het weer wat ruwer gewe est, dan vangje bijna alleen maar breedpoot(zwem)krabben. Eén van de leukste vangsten, waarvan we er ieder seizoen wel één doen, is die van de kleine pieterman. De kleine pieterman is één van de weinige giftige vissen die wij in Nederland kennen en dat spreekt natuurlijk tot de verbeeld ing. Het beestje heeft gifklieren onder de rugvin en steekt bij bedreiging de rugvin - die voorzien is van een waarschuwende zwarte kleur - omhoog. Soms gebeurt het wel eens dat een badgast of visser pijnlijk in aanraking komt met deze rugvin. Door de gestoken plek even in flink heet water te houden, is het gif te neutraliseren. Bij gebrek aan heet water kan ook een vlam van een aansteker of brandende sigaret helpen, hoewel je dan wel op moet letten dat het middel niet erger wordt dan de kwaal! Naast de bovengenoemde dieren worden er meestal nog veel meer soorten gevan gen of gevonden langs de vloedlijn, en het is aan de gids om er voor te zorgen dat de deelnemers na afloop niet alleen de naam of het verschil kennen tussen, bijvoorbeeld een (ruwe) bot of (gladde) schol, maar dat ze ook iets meer te weten zijn gekomen over het gevangen dier. Het leuke is datje als gids bij nieuwe onbekende vangsten en vondsten ver plicht bent om hier informatie over te verzamelen, zodat je een volgende keer wel bij "alles" een verhaal hebt. Vooral deze uitdaging maakt het niet alleen voor de deelnemer, maar ook voor de gids tot een leuke activiteit. Erik Speksnijder Nacht van de nacht Jan Koeman Korren Erik Speksnijder ZeeuwsLandschap 23

Zeeuws Landschap | 2007 | | pagina 23