"Op een durp", in dit geval een geschilderd beeld van het dorp Waarde waarin dui delijk de hogere ligging van het dorp ten opzichte van het omringende land zicht baar is. (schilderij Arnhout Klap) Binnen muren en poorten, zoals bijvoorbeeld die van Zierikzee, woont men in de Stad. (C. Jacobusse) jongere dorpen, zoals Lewedorp en Anna Jacobapolder vind je derge lijke hoogteverschillen niet. De hoge ligging van de dorps kernen is voor een deel van natuurlijke oorsprong. Toen het land, na een eeuwenlange peri ode van onbewoonbaarheid, in de Middeleeuwen weer opnieuw bewoond werd, zochten de nieuwe bewoners de hoogste kreekruggen op om zich daar te vestigen. In veel gevallen werden die kunstmatig nog wat extra opgehoogd, zodat de bewoners tijdens stormvloeden zo weinig mogelijk gevaar liepen. De hoge ligging van de oude dorpen heeft zich verankerd in de taal en daarom woon je als Zeeuw op een dorp. Voor de steden werd natuurlijk evengoed een hoge plek in het landschap gekozen en met kunst matige ophoging was het al niet anders. Datje niet op. maar in een stad woont heeft te maken met het feit dat een stad omringd was door wallen of muren. Binnen de veilig heid van wallen of muren woonde men in de stad. Chiel Jacobusse Op het durp en in de stad Ik woon al mijn hele leven op 's-Gravenpolder. maar af en toe denk ik er over om in Goes te gaan wonen. Op 's-Gravenpolder en in Goes. Mensen die van origine dia lect spreken maken er vrijwel nooit een fout mee. Je woont op een dorp of in een stad. Dat gebruik van voorzetsels heeft alles te maken met de geschiedenis van het cul tuurlandschap. Je ziet in alle oude Zeeuwse dorpen dat het dorps centrum hoger ligt dan de omge ving. Soms is dat hoogteverschil aanzienlijk, zoals bijvoorbeeld in Kloetinge en Wemeldinge. In Zeeuws Landschap 21

Zeeuws Landschap | 2010 | | pagina 21