Bijzondere alledaagse planten en dieren op en rond het Zeeuwse erf: Dagvlinders Door: Alex Wieland, medewerker SLZ De titel zegt het al een beetje: alledaags, maar toch bijzonder. Soorten die we alle maal kennen en ook vaak zien in onze omgeving. En die soms ook overlast ver oorzaken waardoor we snel de schoonheid of het nut van deze tóch bijzondere flora en fauna vergeten. In deze aflevering: Dagvlinders. Er zijn 2 groepen vlinders: dagvlinders en nachtvlinders. Zoals de naam al zegt zijn nachtvlinders vooral in de nacht actief en de dagvlinders vooral overdag, meestal op mooie zonnig dagen. Het observeren van dagvlinders is voor de echte buitenmens altijd een feest. Vooral de eerste fladderende exemplaren op een vroege voorjaarsdag maken je dag goed. Op de erven in Zeeland zijn diverse dagvlinders te verwachten. Vlinders houden van warmte en beschutting, daarom biedt een erf met veel bomen, struiken en planten meer kansen voor vlinders dan een open erf. Veel van deze mooie vlinders zijn afhankelijk van planten die door de meeste eigenaren als onkruid bestempeld worden, zoals brandnetels en distels. Hier worden de eitjes op afgezet en de rupsen leven van deze planten. Het blijkt essentieel voor de voortplanting van de vlinders dat we niet te netjes zijn en niet te snel naar de gifspuit grijpen. Indien de rupsen verpopt zijn tot vlinders, zijn ze minder afhankelijk van bepaalde plantensoorten en kunnen ze nectar vinden op allerlei soorten bloemen. Daqpauwooq Foto: Sander van der Veeken

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2011 | | pagina 34