Indrukken en Gedachten ZEELAND 3e JAARGANG No. 4 VRIJDAG 28 JANUARI 1944 DE LANDSTAND Officieel Orgaan van den N e d e f I a n d s c h e n Landstand Nog eens: overveehouderijproblemen Een stroom van brieven bereikte ons na ons vorig artikel. Een bewijs dat deze aangelegenheid leeft bij oen Nederlandschen boer. Inmiddels Is officieel aange kondigd dat drastische maatregelen zullen worden geno men t.a.v. de veeprijzen en wat daarmee verband houdt. Als gevolg van hetgeen er op dit terrein „in de lucht" hangt, zijn de prijzen der bonnen en daardoor ook van het gebruiksvee reeds belangrijk gedaald. Een bewijs dat er veel speculatie in den bonnenhandel zit. De vraag is echter en dat is het gesprek van den dag bij den boer wat zal er nu geschieden? Zullen de markten gesloten en zal de handel uitgescha keld worden? Zullen de veebonnen verdwijnen? Het zijn alle vragen die druk besproken worden. Er zijn natuurlijk vele gissingen. Men moet echter vooreerst nog in afwachting blijven Er worden in daartoe bevoegde leidende kringen ideeën bestudeerd en uitgewerkt. Wij zullen ons hierin vandaag niet verdiepen. Het is onze taak niet ruchtbaarheid te geven aan hetgeen er in de wandelgangen van het „herstellingsoord", waarin de veelevering „in observatie" is, wordt besproken. Wij zullen ons daarvan dan ook onthouden, maar onze gedachten neerschrijven over enkele punten, die door diverse briefschrijvers in verband met deze aangelegen heid aan de orde zijn gesteld. We kunnen dan allereerst vaststellen dat practisch allen het et over eens zijn dat het zoo niet langer gaat en dat er ingegrepen MOET worden. We zien den veestapel van de kleine en minder draag krachtige boeren steeds inkrimpen en die van de beter gesitueerde boeren op peil blijven. We krijgen ook sterk den indruk dat de veestapels op de lichtere gron den vooral sterk zijn ingekrompen doordat de dieren hier lichter zijn. We lezen uit de brieven duidelijk, dat de hooge prijzen worden geschoven op rekening van de consumptie- melkgebieden waar schijnbaar meer geknoeid wordt met de melkleveranties en met vee dat clandestien geslacht wordt dan elders. Het schijnt verschillende brieven, afkomstig uit gebieden rondom de groote sfeden bewijzen het dat daar nogal wat ontkomt aan het oog van den controleur! Men verdenkt er sommigen dezer ambtenaren sterk van dat ze het oog met opzet dicht doen. Welke maatregelen thans ook worden voorbereid, wij achten het absoluut noodzakelijk dat rondom de groote steden vooral strenge controle wordt toegepast en dat niet voor de zwaarste straffen wordt teruggedeinsd. Boeren die door verkoop van melk tegen afzetters- prijzen en van vee in den clandestienen handel oor zaak zijn dat er ingrijpende maatregelen komen, ver dienen dat ze van hun bedrijf worden verwijderd! Er zijn voldoende jonge of elders gedupeerde boeren die hun roeping beter verstaan en gaarne der gelijke bedrijven zullen overnemen Nog eens willen wij vaststellen dat een belangrijke verhooging van de prijzen voor het slachtvee en van de melk zeker bitter noodig is. Men hoort nogal eens, ook helaas in hoogere kringen, dat men geen medelijden behoeft te hebben met de boeren, want die heb ben het best genoeg. Wie kan dat nu beter weten, zoo vragen wij, dan de boeren zelf. En dan durven wij naar eer en geweten vast te stellen dat de doorsnee-boer het zeker niet best heeft. Eén zwaluw maakt nog geen zomer en één boer die den wind mee heeft door extra inkomsten uit fokvee of goedgekeurd zaaizaad en pootgoed, bezorgt aan den geheelen boerenstand nog geen gouden eieren. Evenmin is dat het geval met degenen die zich door zwar ten handel verrijken. Men spreekt in de stad dikwijls over DE boeren die zooveel verdienen dat helaas zelfs menschen, die het beter moesten we ten, dit navertellen en er bij de vaststelling der prijzen rekening mee houden. Deze menschen zien te veel naar de uit zonderingen en dan nog naar de zeer groote bedrijven en vergeten dat het bedrijf van den doorsnee-boer in Nederland steeds nog ligt rond de tien Hectare! Waar moeten deze menschen hun winst in 's hemelsnaam toch weghalen? Vroeger konden ze hun bestaan voor een belangrijk deel vinden in de varkenshouderij, die thans voor het grootste deel is ingekrompen en vroeger hiel den ze nog al wat kippen, die nu weg zijn. Wie tegen de vastgestelde prijzen rogge of ander graan ver bouwt, kan zijn winst heel gauw berekenen, en komt niet erg ver. Wie het eenigste vee wat hij te missen heeft aan de Centrale levert weet precies dat hij uit dat geld zelfs de aanfok niet betalen kan. Wie de melk normaal aan de fabriek aflevert, weet dat dan de pro ductiekosten practisch niet gedekt worden. Ik laat nu de uitmergeling van den grond zelfs nog buiten be schouwing. Neen, men moet ons niet aankomen met aen dooddoener dat DE Boeren het zoo best hebben. Dat is alleen het geval met het eten. De boeren hebben het voor wat de voedselvoorziening betreft, beter dan iemand anders. Dat valt niet te ontkennen. Wanneer objectieve bureaux als het z.g. landb. Ec. Instituut „L.E.C„Horring" de productiekosten van ar tikelen die de boeren voortbrengen, nauwkeurig uit zoeken en daarbij alle factoren afwegen, zijn wij van meening dat degenen die de prijzen moeten vaststel len daarmee rekening dienen te houden. Dat wordt helaas veel te weinig gedaan. Is dat het ge volg van de omstandigheid dat „men" schreeuwt dat de boer het zoo best heeft en durft men daarom de prijzen niet op het juiste peil vast te stellen? We mogen dat niet aannemen, want het zou rieken naar den tijd der democratie, toen de overheid uit vrees voor de kiezers dingen naliet die noodig moesten geschieden! Om kort te gaan: wij blijven van meening dat inzonder heid aan den veeboer onrecht wordt gedaan indien de prijzen van het verplicht aan het Bedrijfsschap te leveren vee niet aanmerkelijk worden verhoogd en ook de melkprijzen niet eveneens op het peil worden vast gesteld dat het zoo straks genoemde bureau „Horring" heeft berekend. Na dit uitstapje komen wij weer terug bij onze vee houderijproblemen met betrekking tot hetgeen er in de lucht hangt. In ons vorig artikel hebben wij duidelijk doen uitkomen dat de boerenstand als geheel geen cent nadeel heeft bij lagere prijzen van het rundvee, zoomin als hij er voordeel van heeft dat de prijzen tot ongekende hoogte stijgen. Alleen bij verkoop van vee en zuivelproducten aan anderen dan boeren komt de hoogte van den prijs er op aan. Echter moeten wij ook vaststellen en we herhalen het met klem dat hooge prijzen van gebruiksvee bij een verplichte veeleverina tenen lage prijzen, tencie- volge hebben dat het overblijvende vee steeds meer komt bij de financieel krachtiqe boeren en de kleinere Boerderijen in Heelcl Oxide boerderij uit het veefokgebied „Zuid-West Drenthe." foto van Buiten. vaak minder draagkrachtigen de stallen steeds leeger krijgen. Althans indien de gang van zaken zou blijven zooals hel ng is, met bonnenhandel en zoo meer. Nu kan het zeker niet de bedoeling zijn van hen die betere soci ale verhoudingen in onze maatschappij willen brengen, in de veehouderij anti-sociale toestanden te laten be staan. We mogen dus aannemen dat met de doorvoering van nieuwe maatregelen, die worden uitgebroed, rekening zal worden gehouden met de thans bestaande mis standen en deze zullen worden weggewerkt. Onge twijfeld loopen de veebonnen, welke waardepapieren zijn geworden, gevaar van den aardbodem te verdwij nen. Behoudens speculanten zullen er weinigen zijn die daar spijt van hebben. Uit de brieven die wij ontvingen bleek dat wel degelijk. Er bleek overigens ook uit dat steeds meerderen den handel in gebruiksvee willen uitschakelen en deze dieren, zij het noodgedwongen, willen laten loopen over het Bedrijfschap Vee en Vleesch. Als men dat wil, dan moet men ook het systeem van taxatiecommissies aanvaarden. Aan ieder systeem zit ten voor- en nadeelen. Aan taxatiecommissies dus ook. Wij zijn daar heusch niet blind voor, en als een der gelijk systeem eventueel zou uitgebroed worden, zul len wij zeker niet juichen. Wij nemen echter aan dat dan in elk geval gezorgd wordt voor vakkundige en hoogstaande menschen als taxateurs. Vanzelfsprekend zullen deze commissies uit boeren en veehandelaren dienen te bestaan, maar de boeren zullen moeten domi- neeren. want het betreft hier een zuivore boekenzaak. In geen geval behooren er slagers in dergelijke com missies. Wij hopen voorts dat de aankoopvergunningen alleen aan die menschen worden uitgegeven die kunnen aantoonen dat ze een gebruiksdier in hun bedrijf noodig hebben doordat ze een nieuw bedrijf aanvangen of slachtvee hebben geleverd of in andere bijzondere gevallen Een en ander ter beoordeeling van den P.B.H. met zijn adviescommissie of uiteindelijk van den Buurt- boerenleider. Deze dienen allen hun taak wel zeer serieus uit te voeren. Hoe eenvoudiger en natuurlijker de nieuwe regeling wordt gehouden des te beter. Indien het zou komen tot een regeling als we zooeven schetsten, zullen de prijzen ongetwijfeld rigoreus dalen en kunnen deze op een niveau worden vastgesteld dat dcor deskundigen redelijk genoemd wordt. Wanneer dan de prijzen van het slachtvee worden opgetrokken tot ongeveer hetzelfde peil, zal de boer bijkomstige bezwaren des te gemakkelijker aanvaarden V/at het slachtvee betreft, willen wij nog wijzen op een brief van een Zeeuwschcn boer, die geheel wil breken met het huidige systeem van verplichte veelevering, maar in elk rayon iemand wil opdra gen geregeld de stallen na te gaan, om geschikte dieren te vorderen. Wij vreezen dat op die wijze te wei nig slachtvee beschikbaar komt en dat ook dan niet te ontkomen is aan vor dering van minder geschikte koeien. Overigens geven wij grif toe dat een dergelijk systeem vee! natuurlijker is dan het huidige, al zien wij er bij onjuiste prijsverhoudingen ook vele onbillijkheden uit voortvloeien. Intusschen wachten wij met belangstel ling officieele publicaties af over de nieuwe regeling met het rundvee. Nog eens willen wij daarbij met klem wijzen op een noodzakelijk streng optreden te gen den zwarthandel in vleesch en zuivelproducten, met name in het Westen van ons land Zonder deze strenge controle is elk systeem dal wordt uitgedacht met betrekking tot de veehouderij, o. i. kansloos. Daarbij is het noodig dat het systeem van koppeling der melklevering aan de vleeschlevering eveneens wordt doorgevoerd. Intusschen danken wij allen die ons in dit verband schreven hartelijk voor het kenbaar maken hunner gedachten over deze zeer belangrijke vraag stukken. TER HAAR,

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 1