WAT ZEGT VOORNE ERVAN? H. Verwijs Zie A. Wagners bijdrage in Nehalennia 107, 30-37 pin in me pook travallie terrow spiete drainze d'n blok malleblok broeken joh joh-etje vrullie schuffie stiefelen murrege marrege impesant hoosepikkie 'n hiële hort errebaie doornbaie iets lange onte toddek ontegge onterik scharrebitter gouwe tor horen toorn kerremes-mispit of karreman joek rif ra if korsemus priemen har wiëgt gringel hangetjes schoft ië is een tweekla pijn in de darmen hoefstal die in de open lucht staat tarwe 1 spetters 2 tijdens het spitten, elke steek is een spiët met krachtige slagen het water uit een voorwerp slaan voerbak van een varken éénpotig bankje bij het melken met de broek af in een droge sloot aantal rijtjes van een gewas die men nodig heeft om er werk aan te verrichten. Voorbeeld: twee rijen bonen plukken verkleinwoord van johVerbastering jooitje komt ook voor meervoud; vrouwen (vrouwlieden) klein laatje in een meubel algemeen modewoord uit 1937. Duits: Stiefeln laarzen morgenochtend (tijdsbepaling) goedemorgen ondertussen uitroep van verbazing een lange tijd. Hortje poosje aardbeien kruisbessen iets nemen, pakken van een huishoudelijk voorwerp slordige vieze vrouw viezerd bruine oorworm, bijt met een soort schaar loopkever hommel (klemtoon op mis) Vuilnisbelt. Tijdens de aanleg van de RTM-baan werden er gaten in het land gegraven; met de grond werden de lage gedeelten in de trambaan opgehoogd. Wilden de mensen het vuil niet in de tuin begraven, dan werd het naar zo'n gat gebracht. Ondergetekende had eenmaal per jaar een wagen vol. Vuilnisophalers waren er nog niet. het schuren van het vee tegen een paal Drietander met lange tanden, om na het spitten de kluiten fijn te maken. Had het ding vier tanden dan heette dat nog steeds drietander. Dan was er nog de tunraif en de hooiraif kerstmis 1 breipennen 2 handvatten van de kruiwagen kier, de bovendeur op een har zette, of bij droog weer harren in de wiëgt houten schuurwand grendel; uitspraak van de i is een zeer korte ie scharniertjeslet op de toevoeging e in het verkleinwoord: beddetje, trappetje, mandetje, bennetje, paoretje werktijd tussen de maaltijden; de meikerstijd hoorde nooit bij nk 40

Nehalennia | 1995 | | pagina 42