"IK WIL ALLES UIT EEN MUZIKANT PERSEN" 6 7 Muzikanten kunnen niet zonder secondanten. Op weg naar roem zijn studiobazen, muziekdocenten, roadies, managers, zaaleigenaren en niet te verge ten, fans onmisbaar. In deze serie zet Noot de mensen aan de "zijlijn" in de schijnwerpers. Deze keer: De studio-eigenaar. iets met midi gaan doen. Hij kan een hoop voorbe reiden in zijn muziekwin kel; we hebben beiden dezelfde apparatuur. Het laatste half jaar doet Peter wat betreft de studio "Bandjes die in één keer alles erop knallen, hebben m'n voorkeur. Van een drumcomputer ruik je geen zweet, Maar soms moet je voor 'midi' en computers kiezen, zeker als de opname voor com merciële doeleinden wordt gebruikt. Met midi kun je editen en dat verbe tert het produkt doorgaans aanzienlijk. Als het voor een platenmaatschappij is, gebruik je alle toeters en bellen. Maar persoonlijk loop ik niet zo warm voor al dat technisch gesleutel. Geef mij maar een groep die recht uit het hart in één take iets moois neerzet. Het gaat mij om de muziek, techniek is bij zaak." "De studio is een uit de hand gelopen hobby. Vier, vijf jaar geleden pakten Peter Wessel en ik het idee op projectmatig met verschillende Zeeuwse muzikanten wat te doen. Dat was het oorspronkelij ke doel. Maar langzamer hand verzopen we in de bands en realiseerden we ons dat we continu voor anderen werkten. De stu dio heb ik in de loop der jaren uitgebouwd naar zestien sporen met allerlei randapparatuur. De inbreng van Peter is zeer belangrijk, zodra we "piano an", hij heeft al genoeg sores aan zijn hoofd." "Het leuke van deze hobby is het samenwerken. Financieel word je er geen cent wijzer van. Integen deel, je investeert een klap geld in apparatuur en je verdient langzaam, ter gend langzaam wat terug. Nee, de muziek en muzi kant, daar put ik de ener gie uit om dit te doen. Als technicus ben je een belangrijke steun voor bands, maar je moet wel op een tactische manier ingrijpen. Ik kan wel zeg- Lees verder op pagina 7 Naam: Jos Rentmeester Leeftijd: 36 Woonplaats: .Ovezande Beroep: Advertentie-acquisiteur Opleiding: ......MAVO Hobby's: Studio ....drummen snelle auto's Favoriete muziek: ...Rhythm Blues, maar "er is meer" Leukste demo: Crash Boogie van D'n Njisten Breskens (dialect) Favoriete Zeeuwse band: Emmeroyd Blues, ..voorheen Lace Wing vervolg pag. 6 om de pop gen "vals, hartstikke vals, joh", maar een muzikant die op van de zenuwen achter dat ruitje staat te zweten, denkt dan: man, val dood bij je recorder. Ik probeer juist te stimule ren, zeg dan tegen zo'n gast dat ik weet dat ie het beter kan. Ik wil graag alles uit een muzikant per sen, ongeacht zijn of haar niveau." "Inhoudelijk geldt hetzelf de. Als amateur-technicus in een semi-professionele studio ben je vaak een beetje producer. Het zou niet de eerste keer zijn, dat dingen in nummers op mijn advies worden aan gepast. Vaak gaat dat over elementaire dingen, bij voorbeeld de bas loopt niet synchroon met de bassdrum, er wordt niet strak gesppeld of breaks wringen. Als je subtiel voorstelt die knelpunten op te lossen, waarderen bands ook mijn rol als pro ducer." ftft Is wel voorge komen dat ze hier bijna met elkaar op de vuist gingen "Tuurlijk, d'r zijn bandjes waarmee ik niks kan, als het over de hele linie ram melt. Veel muzikanten horen dat pas in de studio, omdat je daar elk instru ment afzonderlijk hoort. De mix is dan niet heilig, fout is fout, vals blijft vals, kun je niets aan verande ren. En dat ligt soms gevoelig, 't Is wel voorge komen dat ze hier bijna met elkaar op de vuist gin gen. Vind ik kinderachtig. Als je een echte band bent, geef je iemand die in de studio op zijn bek gaat geen schop onder z'n kont, maar probeer je 'em juist op te peppen." "Omdat het m'n hobby is, kan ik het me permitteren kieskeurig te zijn. Ik doe opnames die ik leuk vind. Dat hangt zeker samen met de muziekstijl. Hard core of deathmetal kan ik niet zo vatten, maar juist dan ga je balen van je hobby, je pest jezelf en da's nou het laatste wat ik wil. Bovendien zijn er vol doende studio's die in die genres zijn gespeciali seerd. Als ik een band aanneem, wil ik in eerste instantie weten of de groep rijp is voor de stu dio. Hoe ik dat inschat? Ach, ik ken het wereldje wel en anders vraag je eerst een tape." "Een demo moet kwalita tief goed, maar bovenal eerlijk zijn. Ook op het podium moet het zo klin ken. D'r zijn zat prachtige demo's, waarbij de zaalei genaar op een fatsoenlijke manier wordt bedonderd. Dan blijkt de band op de bühne kachelhout. Zulke trucs, ik hou er niet van. En als band bereik je er uit eindelijk ook geen fluit mee." Frank Balkenende FOOI Hebben jullie hem gezien? De advertentie van de Stich ting Popmuziek Nederland in de volkskrant van 3 april? Paginagroot stelde de SPN daarin het misstand in de overheidssubsidiëring op het gebied van muziek aan de orde. Want uit het kun stenplan van minister D'An- cona blijkt dat zij van plan is ook in 1992 weer veel meer geld uit te geven aan opera en symfonische muziekbe oefening, dan'aan de onder steuning van popmuziek. Tegenover de 85 miljoen voor klassieke muziek en 63 miljoen voor opera in 1992, lijkt onze 1,5 miljoen wel een fooi! Triest... DAG VAN DE MUZIEK Bel voor deelname aan de Dag van de Muziek naar de Stichting Popmuziek Zee land: 01180-82650 (Hubert) of 01184-78773 (Jan). Meer informatie op pagina 4 van dit nummer. DRUMMER GEVRAAGD! I De Goese speedmetalfor- matie Myrmidon is hard op zoek naar een nieuwe drummer. Kandidaten die zich thuisvoelen in het speedmetal en trash genre worden met open armen opgewacht door: Joop Blauwkamer, 01100-21504. WALK-INN HEEFT NIEUWE PROGRAMMEUR Het Vlissingse podium Walk-Inn laat de bands voortaan boeken door Peter van den Berg, Wijenburg 70, 4385 GR Vlissingen Telefoon 01184-66106

Noot | 1992 | | pagina 4