Brutal metal Backlash Colofon Het begint zo zachtjes aan een goede gewoonte- te worden om het Zeeland Nazomer Festival (ZNF) af te sluiten met een grandioos Zeeuws Popfestival. Het rustieke Middelburgse Abdijplein is in de weken voorafgaand aan Abdijpop het decor van heel wat schitterende voorstellingen, kijk maar in het ZNF-programma elders in deze NOOT. NOOT Nieuwsblad voor de Zeeuwse Popmuziek Omdat dat prachtige ZNF-podium er toch staat is de Stichting Popmuziek Zeeland, samen met popconsulent Cor de Jonge van Scoop, twee jaar geleden gaan vragen of wij er onze 10e verjaardag mochten houden, het was een ideale lokatie om dat te vieren. Het ZNF vond het prima! Voor de duidelijkheid: De organisatie van Abdijpop is in handen van het ZNF en is geen aktiviteit van Scoop of de St Popmuziek Zeeland. Wij verlenen er alleen onze medewerking aan in de vorm van het aandragen van ideeën, alles staat verder onder de financiëleparaplu van het ZNF. Het bestuur van de SPZ is namelijk van mening dat er genoeg kwaliteits-festivals in Zeeland zijn en dat het niet de taak is van de SPZ om zelf een festival te organiseren. Abdijpop-1 was een feestje ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de club en we zijn er trots op dat we daarmee deze Abdij-pop-festival-serie in gang hebben gezet. Thema Op Abdijpop-1 traden onder meer Bief, Racoon, Nuff Said en the Juke Joints op en vorig jaar werd het idee om het festival thematisch aan te pakken in gang gezet. Abdijpop mag namelijk geen 'gewoon' popfestival zijn, maar moet ook iets extra's vragen van de deelnemers. Vorig jaar was het thema 'Young meets old' en traden er enerzijds piepjonge veelbelovende bands op naast de 'oude garde' met bands als Dragonfly, Zapata en Draf ten Blues. De afsluiter vorig jaar was 'Soulvation'met onder andere toetsenist Jeroen Rietbergen en top-dejay Ronald Molendijk. eXtra Large Dit jaar is de bands gevraagd iets anders, iets extra's, te gaan doen dan in een 'normale' gig. Hoe de bands dat hebben opgelost staat onder andere in deze NOOT, maar sommige bands konden ten tijde van de interviews die we hadden niet meer dan een tipje van hun sluier oplichten: Ze waren nog te druk met experimenteren! We zijn er eigenlijk hartstikke trots op dat de Zeeuwse bands die meedoen de toegeworpen creatieve handschoen zo sportief hebben opgepakt. Ik denk dat we weer het puikje van de Zeeuwse popmuziek op de planken hebben op 7 september en je gaat weer niet zien wat je al weet. Raymond van het Groenewoud Uit pure enthousiasme voor ons enthousiasme besloot de organisatie van het festival: het Zeeland Nazomer Festival dus, ons een geweldige hoofdact in de maag te splitsen, namelijk Raymond van het Groenewoud en zijn Straffe mannen. Een mooiere afsluiting kun je je niet wensen: 'Je veux l'amour', oftewel: pure 'Liefde voor muziek'! Wat wil je nog meer? Bert van Leerdam, St Popmuziek Zeeland. Jaargang 13, nummer 4 ABDIJPOP special september 2002 Redaktie Bert van Leerdam (eindred) Kees van der Heijden Mercedes Walrave Peter Scheefhals Sander Nobbe Sjors Kuyt Sonja de Best Fotografie: Bert van Leerdam Miguel vd Hiele Sjors Kuyt Gerco de Ruijter en anderen Opmaak en vormgeving: www.studiodepixel.nl Druk: Multicopy Bergen op Zoom Advertenties: Sander Nobbe scnobbe@zeelandnet.nl NOOT is een uitgave van: Stichting Popmuziek Zeeland Postbus 108 4330 AC MIDDELBURG Website: www.popmuziekzeeland.nl ISSN: 1568-9522 noot 2 ^\NSE BiBL/Ofy BEW. EX. door Sonja de Best Drie maanden geleden wonnen ze tegen ieders verwach ting in de Zeeuwse Belofte in de pop/rock-categorie. Die winst kwam onverwacht, omdat de band stevige metal speelt. Muziek die niet iedereen goed in het gehoor ligt. Toch was de jury onder de indruk van de techniek van de vijf bandleden en noemde Backlash 'vernieuwend in hun genre'. Nu mag de band optreden op Abdijpop. Sonja de Best zocht ze op en trof drummer Tim Royers, gitarist Lex Lehr bij zanger Dennis Raayman thuis op de bank in Vlissingen. Voor de mensen die Backlash niet kennen, hoe zouden jullie de muziek omschrijven? Dennis: 'Brutal metal. Het hangt tussen klassieke metal en moderne metal in.' Tim: 'Het is te melodieus om death-metal te heten.' Lex: 'Ik noem het graag dansbare metal.' De band in deze vorm bestaat nog maar anderhalf jaar? Dennis: 'Ik ben in 2000 samen met Jaap van Buren, onze gitarist, begonnen. We maakten muziek op de computer en daaruit vloeide een demo voort met zes nummers. Daarna hebben we de andere muzikanten erbij gezocht en dat was een behoorlijke klus! We zijn er een heleboel afgegaan voor we met deze vijf overbleven. Het moeilijke was om gemotiveerde mensen te vinden, met kunde...' Hebben jullie ondertussen al veel opgetreden? Dennis: 'We gaan al naar de 20 optredens toe dit jaar. We hebben dus al heel veel gespeeld.' Tim: 'Ik denk dat we dit jaar uitkomen op zo'n 30-35 optredens. Daar zitten ook een paar optredens tussen waar we nauwelijks voor zijn betaald. We hebben twee keer in België gespeeld en er niks aan overgehouden. Bij het eerste optreden kwam er ook helemaal geen reactie van het publiek.' Lex: 'Maar de laatste keer dat we in België speelden was te gek. Dat was in Oostende op het festival Koerock. We waren de afsluiter op het grote podium buiten en vanwege een enorme stortregen werd het optreden twee uur uitgesteld. Uiteindelijk stonden we voor ongeveer 200 man te spelen en die gingen helemaal uit hun dak.' Straks spelen op Abdijpop? Dennis: 'Het is jammer dat we de eerste band zijn die spelen.' Tim: 'We springen er bij festivals vaak wel uit. We trekken met onze muziek sowieso de aandacht als we beginnen te spelen. Of mensen het nou goede muziek vinden of niet, je ziet mensen wel even kijken van, wat is dat nou weer?'. Lex: 'maar ze zijn wèl meteen wakker!' Tim: 'Alleen komen onze fans, denk ik, rond die tijd nog maar net uit hun nest! Het is een beetje vroeg.' Iedere band moet een XL verrassing meenemen, hebben jullie er ook één? Lex: 'Het thema is XL, eXtra Large. En we hebben ook een XL-verrassing.' Dennis: 'Een GROTE verrassing.' Jullie willen er verder niets over loslaten? Tim: 'Hahaha, nee. Je moet maar gewoon komen kijken!' noot 3 POPMUZIEK OPENT ABDIJPOP KL

Noot | 2002 | | pagina 2