bassist Michael Saffrie van Badly Preserved De Zeeuws-Vlaamse band Badly Preserved gooide hoge ogen dit jaar met hun optreden tijdens de finale van de Zeeuwse Belofte. De bandleden wisten nog niet of ze die avond de prijsuitreiking nog zouden meemaken. De laatste boot naar Breskens vertrekt om half twaalf. Een nadeel voor Zeeuws-Vlaamse bands, geschei den van de rest van Nederland door het water. Is dat een groot nadeelPZijn er genoeg podia aan die kant van het waterP Kortom, hoe zit het met het muziekklimaat in Zeeuws-VlaanderenP noot 4 noot TA speelt punk, geïnspireerd door bands als Midtown, Donots, New round Glory en Simple Plan. Willem schrijft veelal de muziek en .aurens schrijft de teksten voor de band. Als de nieuwe nummers in jen vorm gegoten zijn, schaven we met z'n vieren net zo lang aan de iedjes totdat ze voor ons gevoel klaar zijn om te spelen. Waar gaan jullie nummers eigenlijk over?', vraag ik aan Lau. 'Eigenlijk )ver alles waar een jongen van 20/21 zich mee bezighoudt: meisjes, jitgaan, liefde, muziek, vrienden en dat soort dingen'. Willem: 'We )roberen zoveel mogelijk een eigen geluid te creëren. Het is niet ïlleen maar maaien, maar we hebben ook rustige en meer melodieuze lummers. Zo'n jaar geleden hebben we onze eerste CD 'Punk for 3ussies' uitgebracht. We hebben die CD naar een aantal zalen in Nederland gestuurd, samen met een biografie. Sindsdien spelen ve regelmatig in het land'. Lau: 'We hebben ook meegedaan aan EXIT-Live, dat is te vergelijken met de Zeeuwse Belofte, maar dan /oor Limburg, en die hebben we zelfs gewonnen. Dat was als enige liet-Limburgse band een bijzondere en stimulerende ervaring!' Het is mij tijdens de finale van de Zeeuwse Belofte opgevallen dat ullie nogal wat fans, gestoken in FTA T-shirts, hadden meegenomen. Hoe belangrijk is die merchandising voor jullie en wie ontwerpt al Jie logo's?' Willem:Het levert ons financiëel eigenlijk niet veel op, we verkopen die shirts en Cd's voor net iets meer dan de kostprijs, ïn als we er genoeg van verkocht hebben kunnen we weer nieuwe shirts laten drukken of een nieuwe CD opnemen. Tom ontwerpt de shirts en neemt het ontwerp en het onderhoud van de website voor zijn rekening.' Ondertussen is iemand de proefpersing van de nieuwe CD in het huis gaan halen, en die wordt even later in de installatie van de afluisterruimte afgespeeld. 'Waar hebben jullie die CD eigenlijk opgenomen?', vraag ik. 'Hier, in de oefenruimte', klinkt het in koor. De opnamen zijn gemaakt door Guus Hoogerheijde van 'Poon Recordings'. 'We halen Guus op, installeren samen de apparatuur en we kunnen opnemen.' Lau: 'We hebben instrument voor instrument ingespeeld. Dan is het goed te mixen en kunnen kleine fouten worden gecorrigeerd. Uiteindelijk hebben we vijf dagen over de opnamen gedaan. Er hadden altijd wel dingetjes beter gekund, maar gezien de tijd en de mogelijkheden zijn we tevreden met dit resultaat. Eigenlijk hadden we de zang en de gitaarpartijen liefst dubbel opgenomen. Dat wordt tegenwoordig vaak gedaan om een vol geluid te krijgen, maar dat was helaas in die tijd niet mogelijk'. Ik vond die nieuwe CD goed klinken ('Je mag hem niet meenemen hoor, want hij komt pas volgende maand uit!'). Ondertussen is, als het goed is, 'An EP for Morons' uit, en is de CD bij de band te bestellen. 'Zodra de demo klaar is gaan we weer massaal achter optredens aan'. De Zeeuwse poppunkers staan te popelen om met een gloednieuwe rockshow door het land te trekken. j Walcheren is Zeeuws- Nederland, Vlaanderen is niks. door Sonja de Best Even voorstellen: Michael Saffrie (23) uit Oostburg is sinds anderhalf aar bassist van Badly Preserved. Daarnaast is hij 3de jaars student aan de Rockacademie in Tilburg. Voor die studie loopt hij nu stage Dij de Stichting Popmuziek Zeeland. Michael: 'Ik ben bezig met een aantal projecten. De Zeeuwse Popprijzen bijvoorbeeld. Mijn eigen Droject is het opstellen van een boekje. Het moet een naslagwerk worden voor zeeuwse muzikanten. Er staan bijvoorbeeld de adressen, namen en telefoonnummers in van platenmaatschappijen. Het wordt sen soort wie, wat en waar boekje.' Michael en zijn mede-bandleden zijn op het ogenblik druk met het maken van pre-produkties voor de nieuwe CD van Badly Preserved. Michael: 'Mensen hebben altijd de behoefte om muziek in een hokje te stoppen. Die van ons past dan het best in het hokje Nu-Metal. Het is een beetje een mengeling van muziek. We houden ook van stevig beuken, maar hebben ervoor gekozen om de muziek van Badly Preserved wat melodieuzer te houden. Op de nieuwe CD komt zelfs een akoestisch nummer.' Bij het opnemen van de nieuwe CD komt zijn opleiding aan de Rockacademie goed van pas. De CD wordt in januari opgenomen en in eigen beheer uitgebracht. Dat is niet goedkoop. 'We hebben straks als het goed is een eigen studio. Dat scheelt een boel geld. Het is geen studio met een groot mengpaneel. We gebruiken een computer met een meersporenkaart.' Op de Rockacademie leert Michael veel over hoe de muziekindustrie in elkaar zit. Je leert bijvoorbeeld hoe je het management moet doen van een band. 'Dat komt me bij Badly Preserved goed van pas. Ze leren je hoe je moet omgaan met boekingsbureau's enzo. De leraren spelen ook een grote rol. Het zijn mensen met veel ervaring in de muziekindustrie en hebben daarom een goed netwerk. De leerlingen mogen daar ook gebruik van maken.' De kennis die Michael op de Rockacademie opgedaan heeft wil hij ook doorgeven. Niet alleen via het boekje dat hij nu aan het maken is. 'Het is in Zeeuws-Vlaanderen best moeilijk voor bands om optredens te scoren. Zonder connecties kom je nergens. Badly Preserved neemt bij optredens dan ook zo vaak mogelijk een jonge band mee als voorprogramma.' New Hazard is zo'n band.'Ze hebben meegedaan aan Hooikoorts, een open podium in Discotheek de Hooizolder in Westkapelle. Ze zijn nog wel heel groen, maar hebben nu een goede samenstelling te pakken. Ze maken een combinatie van punk/grunge-muziek.' Een andere belofte voor de toekomst uit Zeeuws-Vlaanderen is de band Desolation. 'De gitarist is een mede-student van me op de Rockacademie. De muziek die ze maken is een gevarieerde mix van metal en rock. Het is een leuk product. Ik ben benieuwd hoe ze zich in de toekomst zullen verkopen. 'Zeeuws-Vlaamse bands kijken wel iets meer naar België. 'Maar dat is een redelijk stug gebied. De communicatie loopt altijd zo moeilijk, daar schort het echt aan. Je kan tientallen mailtjes sturen, maar dan krijg je er maar op één antwoord. Daar loopt het vaak op stuk. En dat terwijl er een regeling is in België die subsidie verleent aan een jeugdsoos als die een buitelandse band uitnodigt om te komen spelen.' Bij optredens aan de 'overkant' is de boot altijd een struikelblok. Want als de laatste boot wordt gemist, moet je over Antwerpen. 'In het begin ben je als band zo enthousiast als je mag optreden dat je dat op de koop toe neemt. Maar op een gegeven moment zie je het niet meer zitten om vanaf Vlissingen twee-en-een-half uur in de auto te zitten om thuis te komen. Walcheren is Nederland, maar Zeeuws- Vlaanderen is niks. Wat dat betreft is de Westerscheldetunnel een grote aanwinst.' Er zijn ook wel podia is Zeeuws-Vlaanderen, maar niet veel. 'Kalashnikov inTerneuzen is het belangrijkste. Die houden bijvoorbeeld jam-avonden. Maar er treden ook regelmatig topbands op.Toch lijkt de muziek-scene in Zeeuws-Vlaanderen een beetje ingezakt. 'Als bands scoren is dat voor beginnende bands een grote impuls. Dan schieten nieuwe bandjes als paddenstoelen uit de grond. Maar als de grote namen weg zijn, lijkt ook die impuls weg.' Een band uit Terneuzen, die zich al jaren heeft bewezen is metal-band Polluted Inheritance. 'Daar hoor je alleen zo weinig van. Ze bestaan al heel lang. Leveren ook al jaren een topproduct. Ze hebben zich in Nederland alleen nooit op topniveau kunnen profileren.' Of Badly Preserved zich ooit op topniveau zal kunnen profileren blijft speculeren. 'We zijn in ieder geval heel erg gedreven. We proberen ook heel toegankelijk te zijn. Voor de podia die ons willen boeken bijvoorbeeld. Maar ook tijdens de optredens naar het publiek toe. We willen niet het soort rockers zijn die schoppen tegen alles en iedereen. Het publiek moet na het optreden ook gewoon op een normale manier een praatje met ons kunnen komen maken. Ook de muziek moet toegankelijk zijn. Dan bereik je een breder publiek.' Michael's toekomst ligt waarschijnlijk niet in Zeeuws-Vlaanderen. 'Het afstuderen op de Rockacademie doe je op twee onderdelen. Een instrument, voor mij de basgitaar. En een afstudeerrichting, voor mij is dat ondernemerschap. Dat is vooral het achter-de-schermen-werk in de muziekindustrie. Dan heb je tenminste altijd een baan. De personal manager zijn van een band lijkt me wel wat. Of sales manager bij een platenmaatschappij. Natuurlijk zou ik het liefst mijn geld verdienen met het spelen in een band. Daarom begin je aan zo'n opleiding!' j

Noot | 2002 | | pagina 3