'Zolang iedereen braaf zijn mond houdt, kan een bedrijf illegaal een aardige cent extra verdienen' Toenemende onderbetaling in Zeeland Sinds 1983 zijn de minimum jeugdlonen met tien procent gemiddeld verlaagd. De CAO-lonen zijn de afgelopen jaren gelijk gebleven of eveneens verminderd. Je zou denken dat daarmee onderbetaling van werknemers in gelijke mate is afgenomen. De ervaring wijst uit dat in Zeeuws-Vlaanderen juist het tegendeel het geval is. Van Ruiten's BV in Axel maakt het 't bontst. In 1983 kwam er bij de Jongerenbeweging verbonden met de FNV, in Terneuzen één klacht binnen over onderbetaling. Dat steeg in 1984 naar drie en in de eerste drie maanden van dit jaar hadden al vijf mensen bij de Jongerenbeweging hun nood geklaagd over onderbetaling, meldt medewerker André Lauret. Het gaat dan niet alleen om het ontduiken van het minimumloon, maar ook om ontduiking van het CAO-loon. Een onderzoek van het ministerie van Sociale Zaken in november 1982 wees uit dat in die maand 0,7 procent van de werknemers op wie de wet minimumloon van toepassing was een lager loon kregen. Omgerekend naar absolute cijfers zouden in Nederland 14.000 werkgevers ongeveer 28.000 werknemers onderbetalen. Van Ruiten's BV Het ligt voor de hand te veronderstellen dat het ontduikingspercentage nog een stuk hoger zou hebben gelegen als ook de ontduiking van de CAO-lonen bij het onderzoek was betrokken. Dat het bij de ontduiking van CAO-lonen, die net als het minimum-loon rechtskracht hebben, niet alleen om kleine bedrijven gaat, mag blijken uit de praktijken van de firma van Ruiten's B.V. Dit bedrijf heeft in zijn vestigingen in Axel en Bergschenhoek bij Rotterdam 125 mensen in dienst. De 22-jarige J. Vlaming werkte daar ook. De eerste vierwekelijkse periode van dit jaar kreeg hij een loon uitbetaald van bruto 2.369,83. Op grond van de CAO zou hij f 3.914,95 moeten ontvangen, bijna 75% meer. Een flinke ontduiking, maar toch verklaart Van Ruiten dat hij zijn werknemers nooit onder het CAO-loon uitbetaalt. Volgens hem is Vlaming een werknemer, waarvan inmiddels gebleken is, dat hij niet geschikt is voor zijn werk. 'Op grond daarvan hebben wij enkele dagen geleden een ontslagaanvrage bij het Gewes telijk Arbeidsbureau ingediend', aldus Van Ruiten. In de arbeidsovereenkomst staat niettemin dat Vlaming per 1 januari 1985 volgens de geldende CAO zou worden betaald. Van Ruiten houdt het er nu op dat deze arbeidsovereenkomst niet geldig zou zijn. De verklaring is^dat Vlaming het niet uitbetaalde gedeelte van zijn loon alsnog bij zijn baas opeiste. De dag daarna werd de ontslagvergunning aangevraagd. Maar Van Ruiten blijft vinden dat het bij zijn bedrijf allemaal keurig geregeld is. 14 Een deel van het wagenpark van Van Ruiten 's Transporten B. V. FNV-bestuurder Van der Heul denkt daar anders over. 'Het bedrijf maakt zich schuldig aan structurele onderbetaling' meent hij. Afgezien van klachten over slechte arbeidsomstandigheden en het niet uitbetalen van gewerkte uren, krijgt hij regelmatig mensen over de vloer die door Van Ruiten worden onderbetaald. Eind vorig jaar kregen de werknemers van Van Ruiten' BV een briefje thuis, waarin ze voor hun inzet in het afgelopen jaar worden bedankt. De werknemers wordt tevens verzocht niet te zeuren over een uur meer of minder in hun loonzakje: De reden: het levert de werknemers slechts ƒ7,50 netto per uur op, terwijl het bedrijf ƒ40,- moet neertellen. Van der Heul: 'Wij willen over die zaken graag eens met Van Ruiten praten, maar hij weigert een gesprek aan te gaan, zolang de bond niet bekend maakt van welke werknemers de klachten afkomstig zijn. Het bekend maken van namen is echter een gevoelige zaak, zoals je kunt zien aan de reactie van Van Ruiten op Vlaming toen die zijn rechtmatige loon wilde ontvangen.' André Lauret van de Jongerenbeweging heeft de indruk dat werkgevers nieuw personeel helemaal onderin de geldende CAO inschalen. 'Er wordt nauwelijks gekeken naar opleiding, ervaring en de uit te voeren functie en dat zijn allemaal fak- toren die bij de inschaling een belangrijke rol horen te spelen', verklaart Lauret. Zijn kollega Mare Dobbelaar vult aan: 'Het is meer de kwestie dat mensen in de laagste schaal worden gedumpt. En ook al weten werknemers dat ze volgens de geldende CAO-bepalingen worden onder betaald, toch komt het regelmatig voor dat ze niets durven ondernemen. Vit angst voor represailles, zoals bij Vlaming. Of ze pikken onderbetaling, omdat ze bang zijn hun baan te verliezen als ze hun mond open doen. Er staan altijd tien anderen klaar die het voor hetzelfde geld maar al te graag willen overnemen. Werkgevers mogen dat argu ment ook graag gebruiken. De Prijsslag in Terneuzen maakt het zelfs waar, konstateert de Jongerenbeweging. 'Als je bekijkt uit welke sektor ons de meeste klachten over onderbetaling bereiken, dan

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 14