Delta Ships and Industrial Service B. V. part-time havenwerkers Vrije jongens vallen vooral de horeca en de detailhandel op', aldus Mare. De Jongerenbeweging in Middelburg wordt ook regelmatig gekonfronteerd met klachten over onderbetaling. Omdat men er pas halverwege 1984 met het vakbonds werk is begonnen, valt niet na te gaan of op Walcheren dezelfde tendens van toe nemende onderbetaling is te konstateren. De tweede helft van het vorig jaar bracht vijf klachten over onderbetaling, voorna melijk uit de sektoren horeca en detailhan del. Op het ogenblik heeft de Middelburgse Jongerenbeweging vijf nieuwe klachten in behandeling van een middelgroot op Walcheren gevestigd schoonmaakbedrijf. 'De naam kunnen we in dit stadium nog niet noemen', zegt Yvonne Bakx van de Jongerenbeweging. 'Ons streven is in de eerste plaats om de mensen hun werk te laten behouden. En er is nog een andere reden voor. Als we de zaak nu in de publici teit brengen, schrikken we misschien de andere werknemers van dat bedrijf af en we hebben de indruk dat nog veel mensen worden onderbetaald.' Sankties Het schoonmaakbedrijf staat er niet alleen 'Ga zitten, joh! Potje bier? Oflievereen borrel? O, nee? Je bent er toch niet vies van? O, 'k wou al zeggen, want in de haven kunnen we d'r wel mee overweg, hoor!' 'Nou, zo te zien weetje wel van aanpak ken! En je bent niet getrouwd? Geen verkering ook? Goed zo. Vrije jongen. Kunnen we mekaar een hand geven. Wijven, daar word je week van. Nee, als vrijgezel kun je gaan en staan waar je wil, geen gezeik aan je kop'. 'Zo, es even zien. T wee jaar in de bouw, taxichauffeur, jaartje werkloos Beetje bij geklust, zeker? Tuurlijk! Laten we mekaar geen mietje noemen. Van een uitkering kun je niet rond komen, en dat is maar goed ook. D'r wordt al genoeg gelanterfanterd in dit land. Terwijl er werk zat is! Ik zit te springen om personeel, adverteer me arm. Aan het arbeidsbureau heb je ook niks. En als ze dan es iemand sturen, dan is 't er één die nog geen deuk in 'n pakkie boter kan slaan. Of een of andere no-no uit Verweggistan, die geen woord Hollands verstaat. Vullis sturen ze me! Nee, volgens mij valt 't met die werkloosheid nogal mee, ik merk er tenminste niks van. Jij wel soms? Voor jongens van jouw soort is er toch altijd wel wat te doen! En toch krijg ik maar drie reakties op die adver tentie. Drie maar! Alleen op Walcheren lopen er meer dan drieduizend uit de staatsruif te vreten. Ja, hun klauw in. Volgens de landelijk opererende Jongerenbeweging houdt 80 tot 90 procent van de schoonmaakbedrijven in Nederland zich niet aan de CAO. Er is inmiddels een landelijke aktie op gang gekomen tegen ontduiking van de schoonmaak-CAO, waaraan ook organisaties van buiten landers meewerken. Het is overigens goed dat de vakbond zich met dit soort zaken bezighoudt, want de overheid laat het volledig afweten. Voor lichter mevrouw de Lange van het ministerie van Sociale Zaken: 'Het ont breekt de overheid aan sanktiemiddelen om daadwerkelijk tegen werkgevers op te treden als er sprake is van ontduiking van de wet minimumloon of CAO-bepalingen.' Het gaat niettemin om wetsovertreders. Hoe valt dit te rijmen met het toenemende aantal kontroleurs die bijstandsvrouwen en werklozen in de gaten moeten houden? En op al of niet vermeende overtredingen ook worden gestraft? Werknemers dienen, eventueel met behulp van hun vakbond door het instellen van loonvorderingen zelf voor hun rechten op te komen', aldus mevrouw de Lange. In feite ontbreekt het natuurlijk gewoon aan politieke wil om kontrolerende organen, zoals de Loon Technische Dienst ophouden, dat kunnen ze!' 'Ja, 't werk ja. Nou, jij lijkt mij nou niet direkt iemand die dag in dag uit van acht tot vijf wil werken. Daar ben je geen type voor. Je bent jong, je gaat es een avondje stappen en dan ben je de volgende morgen effe niet zo fris, niet waar? Ja, vertel mij wat. Gelijk heb je, ik ben óók jong geweest. Maar ja, d'r moet wél brood op de plank komen. Of niet soms? En een rondje in de kroeg komt je toch al gauw op een geeltje te staan. Je lijkt me trouwens ook niet te beroerd om es een nachtje door te wer ken, effe doorpezen om een schip leeg te krijgen, snappie. Goocheme jongen! Nee, je ben niet op je achterhoofd ge vallen. Wantje snapt zeker ook wel dat we niet mis van betalen zijn. Een paar meier extra heb je zó in je kontzak. Schoon dan hè, want niemand hoeft er weet van te hebben. Juist, heb je me door? Kun je nog es op je gemak een deur intrappen of de bloemetjes buiten via een wetswijziging de middelen te verschaffen om foute werkgevers op het matje te roepen. Werkgevers kunnen dus ongestraft doorgaan met het ontduiken van de wet. Niet fatsoenlijk, maar wel logisch is dan ook de uitspraak vaneen bedrijfsleider van een Walcherse supermarkt. Gekonfron teerd met een loonvordering van een werknemer zei hij doodleuk dat hij orders van zijn baas had gekregen om, zolang werknemers niet met een klacht kwamen, zich niets aan te trekken van de CAO- lonen. Yvonne Becks: 'Zolang iedereen dus braaf zijn mond houdt, kan een bedrijf illegaal een aardige cent extra verdienen. Het enige resultaat van het onderzoek van het ministerie van Sociale Zaken in 1982 is dat de staatssekretaris het verstrekken van loonstrookjes verplicht wil gaan stellen. Het ziet er niet naar uit dat deze maatregel veel aan de gekonstateerde situatie zal veranderen. André van Himme zetten. Je heb toch met niemand geen reet te maken? Net iets voor jou, een paar dagen flink aanpakken, de beuk d'r in, en dan effe wat gas terugnemen'. 'Ach, je weet hoe dat gaat in de haven, 't Is hollen of stilstaan, 't Ene moment loop je uit je neus te vreten, 't volgende moment loop je je benen uit je gat. Jongens van jouw soort zijn goud! Even een telefoontje en hup, aan de slag! En dis de klus geklaard is, met een tiet geld de poort uit. Makkelijk zat!' 'Wat? Een contract? Hoezo? Wat lui je nou? Je bent toch niet toevallig Je bent gódver lid van de bond? Hoe krijg je dat godverdegodver in je botte kop! Waar haal jij goddomme de guts van daan om hier naar binnen te stappen? Ik dacht 't wel, ik dacht 't wel, ik zag 't meteen al aan dat bleke smoel van je, aan die mooie blanke handjes. Miet! Rooie rothond! Me tent uit! En vlug!' Bert Gerestein 15 zoekt voor spoedige indiensttreding i.v.m. toenemende activiteiten in de regio Vlissingen Leeftijd 20-35 jaar. Inlichtingen: D.S.I.S. B.V., Postbus 1037, 4388 ZG Oost-Souburg. Tel. 01184- 78320.

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 15