VElNfT £££- can? tirr PHETf j tekening: Joop Dam aan onderzoeken. Het onderzoeksbureau de Grontmij meldde deze maand na een verkennend onderzoek dat er op de Neeltje Jans zeer goede kansen liggen voor de promotie van de visserij via een inter nationaal visserijcentrum en voor een toeristisch centrum over het thema Zee. Het aantal bezoekers per jaar kan rond de- miljoen liggen, schat de Grontmij. Bovenwaterzonderland In het centrum zouden volgens de Grontmij aan de orde kunnen komen: de bescherming tegen de zee (waterbouwconstructies) voedsel uit de zee (visserij, mossel en oestercultuur, bodemvegetatie) de zee als levensbron (milieuonderzoeken en -technieken) energie en de zee (wind, waterkracht en off-shore). Een en ander zou moeten worden uitgewerkt in een project van 'inter nationale allure'. Er worden al gesprekken gevoerd met beleggers. Maar of het nu een onderwaterwonderland moet worden, een bovenwaterzonderland of een waterstaats- speelpark, daarover gaat een volgend onderzoek, dat .waarschijnlijk in mei begint. 'Het wordt een studie over de haalbaarheid en de opzet van een themapark', verklaart gedeputeerde van recreatie J.B. Vente- vogel. 'Er zal ook worden bekeken welk thema moet worden gekozen. Daarna volgt de laatste fase: een onderzoek naar de economische haalbaarheid. Het ministerie van Economische Zaken heeft twee ton voor het onderzoek beschikbaar gesteld. Het zal zeker een jaar duren, voordat deze onderzoeken zijn 4 afgerond en tot dan zal er geen enkele beslissing over de inrichting van de Neeltje Jans worden genomen. Arbeidsplaatsen Dat zint de visserijwereld helemaal niet. Vijf bedrijven zouden liefst onmiddellijk al willen beginnen met viskweekbedrijven in de werkhavens van de Neeltje Jans. Het gaat dan voornamelijk om de kweek van zalm en forel. Deze tak van de visserij is, evenals de hangende oestercultuur en de oesternursery, nog in de experimentele fase. Maar door het heldere en schone water lijken de mogelijkheden gunstig. De FNV Zeeland, die zich ook in de commerciële viskweek heeft verdiept, meent dat er op den duur 200 arbeids plaatsen kunnen ontstaan. Staatssecretaris Ploeg van Visserij deelt deze optimistische verwachting. Een oesternursery is overigens een zeer intensieve teeltmethode, waarbij tien keer meer oesters per vierkante meter worden gekweekt dan bij de traditionele oester- kweek. Via stroomgoten wordt water, verrijkt met voedsel, over de oesters geleid. Het water in de Oosterscheldemonding is er zeer geschikt voor en er ligt een vijftien hectare groot zanddepöt klaar, dat voor andere doeleinden niet geschikt is. Vrij recent zijn bij de stuurgroep Ooster- schelde aanvragen binnengekomen voor de kweek van de Afrikaanse meerval en voor zagers en zeepieren. Sportvissers kopen jaarlijks voor 30 tot 50 miljoen aan zeeaas, dat voor 70 procent illegaal door spitters uit slikken en platen wordt gehaald. Een kwekerij kan de schade aan slikken en platen voorkomen en biedt bovendien door de steeds toenemende vraag uitstekende commerciële mogelijk heden. Al deze activiteiten maken een flink bedrijfsterrein op de Neeltje Jans onont beerlijk. Andere wensen van vissers zijn een kreeftendepöt en een visoverslag. Aquaron De vorig jaar opgerichte Stichting voor Toegepast Marien Onderzoek in Middel burg speelt handig op de mogelijkheden van de Neeltje Jans in met de aanvraag voor een aquaron. Het aquaron bestaat uit vier onderdelen, een biologisch evoluon dat interessant is voor toeristen, promotie van vispro- dukten, scholing voor bestaande en nieuwe visserijbedrijven en onderzoek dat aansluit op vragen uit de visserij wereld. 'Door een gecombineerde opzet kan het toerisme mede als inkomstenbron fungeren voor zaken, gericht op innovaties en renovaties in de maricultuur', meldt de stichting in een brochure. In het 'biologisch evoluon' is het de bedoeling het publiek de mogelijkheid te bieden biologische experimenten te doen. Zeevonk Een voorbeeld. Na warme dagen kun je omslaande golven 's avonds groen zien oplichten. Daar zorgt de eencellige zeevonk voor. Door het kweken van de zeevonk kunnen mensen in een donkere ruimte de effecten meebeleven als ze bijvoorbeeld een hand in het water steken en hem er groen lichtend weer uithalen. Zo zijn er zestig experimenten mogelijk. Daarnaast is het de bedoeling lopende onderzoeken in exposities aan het publiek duidelijk te maken. In een wat later stadium denkt de stichting aan een onderwatergang. Met steun van de visserij is de stichting tot aan de Tweede Kamer aan het lobbyen om een en ander voor elkaar te krijgen. De Grontmij noemt zelfs al een locatie voor het aquaron, namelijk de filter- mattenfabriek. Maar die heeft Rijks waterstaat inmiddels al verkocht aan een visbedrijf in Yerseke. Daarmee gaat Rijkswaterstaat lijnrecht in tegen de lijn die de provincie aanhoudt: niets doen, zolang niet duidelijk is wat er waar moet gebeuren. Vooralsnog wil ik niet meewerken aan het verlenen van een vergunning voor het bedrijf om iets te gaan doen', meldt gedeputeerde Ventevogel dan ook. Overleg Het probleem speelt ook op andere fronten. Over het hele eiland liggen electriciteitsleidingen, die straks door bedrijven kunnen worden gebruikt. De aannemer moet echter volgens zijn con tract de leidingen opruimen als het werk klaar is. Er zijn ook bronnen geslagen, waaruit betrekkelijk warm zout grondwater komt. Ook die moeten worden weggehaald. In een koude winter kan een viskweekbedrijf dat warme water goed gebruiken. Een beetje overleg zou dus geen kwaad kunnen. Ad de Jong

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 4