ElWfflVUfflflffl ONS ZEELAND De muziekvereeniging „Oefening na den Arbeid" te N. en St. Joosland bestond dezer dagen 20 jaren. Natuurlijk werd dit feit op waardige wijze herdacht. Ommegang door het dorp. De stormramp in Oost-Zeewsch- Vlaanderen; nog iets over de ver kiezingskwestie te Aardenburg. Het is voorbij. Dezelfde cycloon, welke verleden week zoo hevig teisterde het Oosten van ons Zeeuwsch- Vlaamsch landeke, woedt thans wellicht ergens in Azië of God-weet-waar! Het is voorbij. Gedood werd op de akkers de vrien delijke wuiving der zomersch-blondende gewassen... Bijna al de vruchten in het getroffen gebied liggen hopeloos verslagen, geknakt, vernield. En de be zitters dier verpletterde velden, ze klemmen de tan den fel op-een, verbijten hun wanhoop. Want velen hunner voelen zich totaal geruïneerd, vooral de „kleine bezitters". Naar aanleiding eener dezer dagen door de burge meesters der getroffen Oost-Zeeuwsch-Vlaamsche ge meenten gehouden vergadering, heeft de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford een bezoek gebracht aan de verwoeste streek, teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toe stand, aldaar. Vergezeld van dr. L. J. A. van der Harst, Hoofd commies ter Prov, Griffie en de heeren burgemeesters van Axel en Westdorpe, reed de Commissaris aller eerst, over Sluiskil, naar den Papeschorpolder, waar de oogst over een uitgestrektheid van 166 hectaren zoo goed als gansch vernietigd is. Hier werd het eigenaardige feit geconstateerd, dat vlas en tarwe nog rechtop stonden, doch bij nadere beschouwing toch geknakt bleken. Ook in de nabij- zijnden Eugeniepolder is de oogst voor-het grootste ge deelte verloren (80 hectaren). Daarna werd de tocht voortgezet en de Oud Pape schorpolder bezichtigd. Hier bleken de halm-gewas sen over een strook van drie tot vier K.M. als door ongeoefende handen afgesneden. De slachtoffers zijn vooral kleine, niet verzekerde landbouwers. Verder werden nog bezoeken gebracht aan Axel, waar van één landbouwer alléén reeds, volgens diens mededeeling, 125 gemeten oogst werden verbrijzeld, aan de Axelsche Sassing den Catharina-polder, den Stoppeldijk-polder en Stoppeldijk zelf, waar burge meester De Waal den Commissaris nog eenige mede- deelingen deed omtrent den ramp in zijn gemeente. Zeer onder den indruk aanvaardde de Commissaris de thuisreis. Hij hoopte al hetgene wat in zijn ver mogen ligt te doen om de nood in Oost-Zeeuwsch- Vlaander-en te helpen lenigen. Want er moét gehol pen worden. Immers, de geleden schade bedraagt honderd duizenden! En thans waag ik het, uit naam van alle Zeeuwsch-Vlamingen die elkander niet in den steek zullen laten en ook den Gelderschen Achterhoek niet zullen vergeten hier een beroep te doen op de milddadigheid van alle Nederlanders, die wonen boven de Schelde! X De verkiezings-kwestie te Aardenburg is nog steeds niet in 't reine gebracht. De beschuldigers blijven be schuldigen, de „beschuldigde ontkennen. Doch tijdens het tweede onderzoek van den Officier van Justitie in Aardenburg, is o. m. het volgende, waarvan ieder kan denken wat hij wil, komen vast te staan: le. De candidaat D. Scheele, lijst 3, verkreeg slechts 1 geldige stem, terwijl twee familieleden van dezen candidaat nadrukkelijk hebben verklaard op D, Scheele hun stem uitgebracht te hebben en dit wel op wettelijke wijze, 2e. De candidaat J. Dey, lijst 3, verkreeg eveneens slechts 1 geldige stem, terwijl twee zijner familie leden dezelfde verklaring, als bij geval 1 geschied, aflegden. 3e. De candidaat M. Balkenende verkreeg 0 gel dige stemmen; toch verklaarde één zijner familieleden den heer Balkenende zijn stem te hebben gegeven, vCij kunnen niet nalaten hier nog even te memo-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 6