Wll euwkhvlm™ ONS ZEELAND 7 Het van stapel loopen van het s.s. Kota-Radja op de Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen. brengt niet altijd geld in 't laadje. Dat heeft de ver- eeniging „Uit het VolkVoor het Volk" te Middel burg ondervonden. In de gehouden jaarvergadering werd medegedeeld, dat Floralia (bloemen-tentoonstel- ling) een tekort van meer dan 500 opleverde, ter wijl de Volkszangschool een kwaad slot bracht van plm. j 300. De Koninginnedag kostte de vereeniging plm. 160. Alleen de huisvlijttentoonstelling hield zich goed en leverde een klein batig saldo op. Om financieele redenen kan de vereeniging dit jaar niet zooveel doen. Op het programma staan een kin derfeest en een fakkeloptocht op 31 Augustus en een vliegerwedstrijd op 17 September. Wie van oordeel is, dat er toch eigenlijk meer moet gebeuren, geve zich als lid der genoemde vereeniging op en wekke anderen ook daartoe op. De A. De electrificatie; hoog bezoek; een en ander over de wegen; klein goed. Nu het weer tegen een zitting van de Prov. Staten gaat, hebben Gedep. Staten onzer provincie ouder gewoonte getracht een overzicht te geven van den stand der electrificatie van onze provincie. Mag men af gaan op het schrijven van Ged. Staten, dan staat het er met de P.Z.E.M. in Zeeuwsch-Vlaanderen niet on gunstig voor. De Zandstraat te Sas van Gent, de Draaibrug, de Margret, de Schapenbonten, de Axelsche Sassing, de buurtschap Tragel en de buurtschap Zoute Spui zijn geëlectrificeerd, terwijl voorbereidingen voor den bouw van een net te Pont Avance (onder IJzendijke) wor den getroffen. Ook werden enkele industrieën aange sloten. Deze laatste kan de P.Z.E.M. wel gebruiken, want zij moeten de stroomlevering overdag wat meer loo- nend maken. De P.Z.E.M. is den laatsten tijd bezig en vraagt daarvoor aan de Prov. Staten een belangrijk voorschot om plaatselijke netten over te nemen. Het blijkt, dat sommige gemeentelijke electriciteitsbedrijven, zoo als die van Stoppeldijk en Boschkapelle, overbelast zijn en het niet kunnen volhouden. De P.Z.E.M. wil in deze en dergelijke gevallen zulk een plaatselijk be drijf wel met de lusten en lasten overnemen en levert dan in den vervolge zelf rechtstreeks den stroom aan de ingezetenen. Met de N.V. Industrieele Mij. te Amsterdam werd nog geen overeenstemming verkregen omtrent de over neming van haar electriciteitsbedrijf te Terneuzen. Deze kwestie zal wel even moeilijk zijn op te lossen als die met de Mabeg op Zuid-Beveland. Ze is een soortgelijke. Toch zegt al het bovenstaande eigenlijk nog weinig omtrent de financieele positie van de P.Z.E.M. in Zeeuwsch-Vlaanderen. Er mocht wel eens een ter zake kundig Statenlid opstaan, die van deze kwestie eens grondig studie maakte en zijn licht deed schijnen in de e. v. Statenzitting. X Hulst krijgt ministerieel bezoek. Zooals ik reeds eerder schreef, zal daar van R. K. zijde van 37 Sep tember een landbouwtentoonstelling worden gehouden. Persoonlijk betreur ik het, dat de R. K. organisatie vorig jaar niet meedeed met de tentoonstelling, door de Z.L.M. en den Chr. Boeren- en Tuindersbond ge organiseerd en dat men nu in dezelfde streek een jaar na die van Axel, weer een expositie houdt. Maar nu de feiten eenmaal zoo zijn, is het, om den naam van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen hoog te houden, te hopen, dat de R. K. organisatie succes op haar arbeid zien mag. Minister Kan, wel eens de reizende minister ge noemd, is zoo welwillend geweest, toe te zeggen de opening van de tentoonstelling op 3 Sept. te zullen bijwonen en daaraan een bezoek aan de expositie te verbinden. X Er is den laatsten tijd heel wat te doen geweest over de wegenbelasting. Er worden hier in Zeeuwsch- Vlaanderen betrekkelijk veel auto's gehouden, zoodat het Rijk uit onze streek een aardig bedrag aan belas ting zal opstrijken. Velen vroegen dan ook telkens: wat zullen we voor onze belasting terug zien? De bedoeling der regeering is, zooals bekend, met deze gelden de wegen te vernieuwen en te onder houden. Maar natuurlijk niet alle. Dat kan nu een maal niet. Het was dus de vraag, welke wegen zal de regeering onder de voornaamste rekenen. Welnu, het is nu officieel bekend geworden, dat het Rijk voor zijn rekening neemt, voor wat Zeeuwsch- Vlaanderen betreft, den bestaanden weg Breskens- Belgische grens en dien van Terneuzen naar de Bel gische grens (de hoofdwegen voor het verkeer met België) Op den staat van nieuw aan te leggen wegen komt nog voor de weg Walsoorden-Hulst-Belgische grens. De provincie is nu spoedig gevolgd met haar plan nen. Ged. Staten stellen voor in het provinciaal we genplan op te nemen: Vervolg op bladz. 10

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 7