2 ONS ZEELAND MEDEDEELINGEN, De abonnementsprijs van „Ons Zeeland" wordt met ingang van 1 Januari 1929 gesteld op f 1.50 per kwartaal, voor Nederl. Indië f 2.en voor overig buitenland f 2.50 per kwartaal. De circulaire-uitgaaf van ons blad, waarin de prijs vraag voorkomt, is thans door de geheele provincie van huis tot huis verspreid. Mochten er echter onder onze abonné's zijn die mogelijk geen exemplaar in handen heb ben gekregen, dan wordt hen op verzoek door de Admi nistratie alsnog gaarne een exemplaar toegezonden. De termijn voor inzending van oplossingen loopt tot 31 De cember 1928. Ons Kerstnummer gaat ter perse en zal wederom mooie illustraties, verhalen en plaatbijlagen bevatten. Het wordt geheel gratis aan onze abonné's toegezonden, doch ver-i schijnt dan ook niet als afzonderlijke premie-uitgave en vervangt de nummers 51 en 52 van den loopenden jaar gang. Den 22sten December verschijnt dus het Kerstnum mer, waarin ook vervat is het nummer van 29 December. Wij hebben gemeend, dit zoo te moeten regelen omdat het voor onze abonné's op die wijze geen extra kosten met zich brengt en omdat op die wijze ons Kerstnummer juist voor Kerstmis bij de abonné's komt, d. w z. de juiste tijd waarop een Kerstnummer behoort te verschijnen, en niet, zooals bij de afzonderlijke premie-uitgaven gebrui kelijk is, een paar maanden tevoren. De Administratie. De Provinciale Staten bijeen over een steiger en over de oude kwestie ;Wal- cheren's boomen bedreigd het Kanaal AxelHulst. De Provinciale Staten zijn deze week weer in ver gadering bijeen geweest. De voorzitter wijdde woorden van erkentelijkheid aan het afgetreden lid Fruytier en hij heette vervolgens den nieuwgekozene, den heer Vienings, welkom. Onder de stukken, die alle naar de afdeelingen ver wezen werden, was een voorstel van Ged. Staten in zake vernieuwing van den steiger te Stavenisse. Zooals bekend, hielden de Provinciale Staten onlangs een voorstel, om ten behoeve van dezen steiger 100.000 beschikbaar te stellen, aan. Dit wreekte zich. Nauwe lijks had de Novemberstorm de uitspraak van ons hooge provinciale college vernomen of hij tornde aan den steiger en deze werd zwaar beschadigd. Het le verde het bewijs, dat Gedeputeerden waarlijk niet te vroeg met hun aanvrage waren gekomen en dat de Provinciale Staten een fout hadden begaan. Gedeputeerden stonden daarna voor de keuze den steiger voor het gebruik onmiddellijk weer gereed te doen maken (hetgeen 800 zou kosten) of met een nieuwe aanvrage te komen waaruit de steiger ook voor de toekomst afdoende hersteld kan worden. Ze beslo ten tot het laatste, en adviseerden de Staten 106.000 te voteeren. De steiger zal van dit bedrag dermate gerestaureerd kunnen worden, dat het moderne ver keer erbij gebaat is. Wat zullen de Provinciale heeren nu doen Nog maals uitstellen Of heeft de jongste storm het college een lesje gegeven Op 21 Dec. komen de Staten we derom bijeen. Deze vergadering zal vooral belangrijk zijn in verband met de behandeling van het nieuwste voorstel inzake de electrificatie der middengroep. Het gerucht gaat, dat niet alle Statenleden zóó in genomen zijn met de laatste plannen als wij in een vorig overzicht vermoedden. Hopelijk komt het nu tot een definitieve oplossing. Om niet zal men de middengroep wel nooit licht kunnen brengen. Geld kosten zal het steeds, tenzij men de idealen lager instelt, practisch blijft en zegt „Alleen electriciteit voor de streken waar electriciteit kan ren- deeren. Er is iets voor deze zakelijkheid, maar toch. een overheid mag ook op haar tijd het idealisme dienen. X Walcheren is o.a. aantrekkelijk door het geboomte. Daarom is het zeer jammer dat den laatsten tijd zoo veel boomen het loodje moeten leggen. Oorzaak van den massa-aanval op de boomen is de iepziekte, welke al zooveel offers overal in den lande eischte. In Mid delburg zullen dezer dagen niet minder dan circa 70 iepen en een dertigtal andere boomsoorten onder den hakbijl vallen. Te Ritthem zullen ruim 50 exemplaren om de alge- meene begraafplaats sneuvelen, en ook in den Scha- renpolder en in een paar polders onder Nieuw- en St. Joosland zullen boomen geveld worden. Voorts wordt nog bericht over het verdwijnen van boomen aan den Noordweg bij St. Laurens en onder Serooskerke. Men ziet heel wat natuurschooft staat op het punt voorgoed opgeruimd te worden. We spreken den wensch uit, dat de verdwijnende pracht zoo spoedig mogelijk vervangen zal worden, Walcheren zou Walcheren niet meer zijn als men er evenals in Zuid-Beveland den horizon tot in de verre verte kon volgen. Walcheren moet een boomenland blijven. Als we kappen en niet opnieuw planten, zal het nageslacht weinig vriendelijk over ons denken. X In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn zeer terecht een groot aantal personen voor den aanleg van een kanaal van de Axelsche Sassing naar Hulst. Al eerder konden we op de beteekenis van zulk een waterweg voor Z. Vlaanderen wijzen. Er bestaat een vereeniging die tot doel heeft den aanleg van genoemd Kanaal te bevorderen. Dezer da gen kwam de vereeniging te Axel in vergadering bijeen onder presidium van den heer J. A. v. Rompu. Deze zeide, dat de kwestie zich op een keerpunt bevindt. Het bestuur heeft den Minister van Waterstaat te ken nen gegeven, dat het een bijdrage uit de streek ad twintig procent in de kosten billijk en mogelijk achtte. Het bestuur ontving de mededeeling, dat de Minister er prijs op stelde te vernemen of er vooraanstaande personen in Zeeuwsch-Vlaanderen, bij dezen aanleg betrokken, de totstandkoming met een geldelijke bij drage uit de streek gewenscht achten. Nadat op een vraag was medegedeeld, dat het kanaal volgens het ontwerp zal kunnen bevaren worden met z.g. slitsen tot een grootte van 450 tonnen (in deze streken veel gebruikte schepen) werd de gestelde vraag unaniem toestemmend beantwoord. Ook werd gezegd, dat de uitvoering van het plan zou ten goede komen aan een dringend noodige ver betering van de ontwatering der polders. Het bestuur zal overeenkomstig een wenk van het lid der Tweede

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2