In Vlissingen blijft (soms) alles hetzelfde... Henk Feu Boekhandel F. Landsman, Sint Jacobsstraat 16 Vlissingen november 1933 (Particuliere collectie. Foto Preuniger) Voor een artikel over de in Vlissingen gebo ren organist/componist Simon Landsman, zijn 'wereldberoemde' Andante Religioso verscheen hier in 1924, had ik inzage in fotoalbums van de familie. Vader, Pieter Landsman (1854-1925) afkomstig uit Purmerend, was hier veertig jaar hoofd van de Openbare School A, de Duinpoortschool aan de Coosje Buskenstraat 'voor jongens en meisjes van on- en minvermogenden'. Na zijn pensionering in 1920 werd hij nog wethouder van Vlissingen. Oudste zoon, Floris Landsman (1885-1956), dreef zo vanaf 1913 een boekhandel op het adres Sint Jacobsstraat 16 tot hij begin jaren veertig moest evacueren. Floor verkaste met vrouw en zoon Piet naar Leimuiden, de geboorteplaats van zijn vrouw, om niet meer terug te keren. Het winkelpand met bovenwoning kreeg na de oorlog allerlei winkeltjes in zich, maar veranderde niet van uiterlijk. Dit jaar sprak ik winkelier Jaap van Boven er nog op aan; hij hielp het pand aan de bestemming SKIDS teenz trendwear. Die pui laat je toch wel zitten, hè Jaap? Ja natuurlijk, ziet er toch nog fan tastisch uit? Dit is een leuk pandje, joh! En nog in goeie staat! Cl begrijpt, ik let er op dat er toch niemand het in zijn of haar hoofd haalt om dit geveltje te vervangen door een plastic pui. We moesten daar maar eens samen op letten! Vindt u niet? Uitzendbureau Tèncei, Sint Jacobsstraat 16, Vlissingen, april 1995 (foto van de schrijver). Daarna was het bijvoorbeeld Perfecto boutique, maar in mei 2004 heet het SKIDS teenz trendwear. Over de familie Landsman: Henk Feij: Simon Landsman (1888-1960), kerkorga nist/componist: 'Mij spreekt het orgel een tale', in: tijd schrift Zeeland, jrg 4, nr 4, december 1995. Juli 2004 23

Den Spiegel | 2004 | | pagina 25