Afb. 6. Gewonde militairen worden aan land gebracht op de ochtend van 4 november tijdens operatie Mallard. (Collectie Bevrijdingsmuseum Nieuw dorp.) niet veel later door dat dit een misrekening was. Vanaf dat moment kwamen de boten onder vuur te liggen. Omdat een aantal manschappen aan de Walcherse zijde door Duitse Sc/m-mijnen5' gewond was geraakt besloot men de honden in te zetten om deze ondingen te vinden. Muldoon en Khan moesten per boot naar de overkant. Tijdens de oversteek ontplofte vlakbij de boot van Muldoon en Khan een mortiergranaat, waardoor een aantal boten kapseisde.6' Muldoon en Khan sloegen overboord. Ze moesten, net als de andere mannen die te water waren geraakt, gehinderd door vijan delijk vuur, in het ijskoude water met een volledige bepakking naar de kant zien te zwemmen. Die 'kant' bestond uit zuigende slikken, waar je gemakkelijk tot je knieën in weg kon zakken. Khan die geen bepak king meetorste speelde het klaar om aan land te komen maar Muldoon, die niet kon zwemmen, had beduidend meer problemen. Khan ontdekte al snel dat zijn baasje het land nog niet had bereikt. Hij liep weer terug naar het water en begon te speuren. In de donkere nacht vol oorlogsgeweld was het vrijwel onmogelijk om iets of iemand te herkennen. Laat staan een drenkeling die, tussen de inkomende granaten in het ijzige water, voor zijn leven vocht. Toch moet Khan zijn baasje gehoord hebben want opeens sprong hij in het water en zwom hij richting de ongelukkige Muldoon. Bij hem aangekomen beet hij zich net zo lang vast in zijn uniform totdat Muldoon zijn riem kon pakken. Khan sleepte Muldoon naar de kant. Muldoon die zich met een laat ste krachtsinspanning uit het water kon worstelen zakte uitgeput in elkaar. Khan schudde zich droog en ging dicht tegen zijn uitgeputte baasje aanliggen. Hij hield hem daarmee warm. Zo werden ze later gevon den. Muldoon werd door de manschappen naar het hospitaal gebracht waar hij een etmaal moest blijven. Al die tijd week Khan niet van zijn zijde. De heldendaad van Khan bleef niet onopgemerkt. Rifle man Khan zoals de hond inmiddels werd genoemd werd voorgedragen voor de Dickin Medaille. Deze medaille kreeg hij op 27 maart 1945 ten overstaan van het gehele korps uitgereikt in het Duitse Bremen.7' Khan reisde met Muldoon verder door Europa en werd op 7 augustus 1945 in het Belgische Olsene aangereden door een legertruck waardoor hij aan zijn rechter achterpoot gewond raakte. Door het onge- 23

De Spuije | 2011 | | pagina 25