I'!»! MUSEUM aafëEKIilB Kfiltfï HISTORISCH DE BEVELANDEN GOES Wat een kleine wereld Kim Sluijter Iedere vrouw heeft er vroeger wel eens mee gespeeld; met die van haarzelf of van een vriendinnetje. Elke man kent ze wel van zijn zusje of buurmeisje. Ik heb het natuurlijk over het poppenhuis. Een stuk speelgoed met een enorm lange en, wat veel mensen niet weten, interessante geschiedenis. De eerste poppenhuizen stammen uit de zeventiende eeuw. Toen niet bedoeld als kinderspeelgoed, maar als pronkstuk voor welgestelde dames. Vaak bouwden ze hun eigen huis in miniatuur na. Het waren echte meubelmakers die de minimeubel tjes maakten. Echte zilversmeden die het kleine zilver maakten, compleet met zilver merk. Echte schilders die de poppenhuizen voorzagen van schilderijtjes en behangsel schilderingen. Hieruit blijkt wel dat het een hobby voor rijke dames was en dat de poppenhuizen niet voor kinderen bedoeld waren. Het verbaast u dan vast ook niet dat een poppenhuis ook vaak poppe kunst kabinet genoemd werd. Deze huizen waren echte kunststukken in miniatuur. Helaas zijn zeventiende- en achttiende-eeuwse poppenhuizen zeldzaam. Na het overlijden van de eigenaresse werd het huis vaak verkocht, of doorgege ven in de familie die ze (later) in veel gevallen wegdeed. 'Leuk, die poppenhuizen', zult u denken, maar ook enorm belangrijk! Onderzoekers naar zeventiende- en vroeg achttiende- eeuwse interieurs gebruiken poppenhuizen vaak als bron. Er is namelijk vrijwel geen enkele authentieke kamer over uit die tijdsperiode, terwijl de poppenhuizen vaak onveranderd zijn gebleven. Ook onderzoe kers naar kleding in de zeventiende eeuw gebruiken poppenkleertjes als referentie. De kleding van de poppen is precies zoals toen de mode was; compleet met onderrok ken, onderbroeken en kousen! Maar ook de kunstgeschiedenis heeft grote baat bij de poppe kunstkabinetten. Hierin kunnen we zien in welke kamers schilderijen hingen, hoe ze hingen, maar ook van wie ze waren. Immers, de dames maakte hun eigen huis na, met kunstcollecties en al! Afb. 1. Boerenkeuken van een poppenhuis. (Alle afbeeldingen, collectie HMDB.) 26

De Spuije | 2011 | | pagina 28