Van Peperbuzze tot Planketent Allie Barth, Frank de Klerk en Arend van der Wel, Van Peperbuzze tot Planketent, ISBN 9789071937040, Uitgeverij Het Paard van Troje, Goes 2011, 96 pagina's, prijs 12,95. De titel van deze wandel- en fïetsgids ver wijst naar twee locaties in en bij 's-Heer Hendrikskinderen. De Peperbuzze is het bovenste deel van de kerktoren van 's-Heer Hendrikskinderen en Planketent een buurtschap ten noorden van dat dorp. Tussen begin- en eindpunt van de in het boekje beschreven route komt u door de vijf dorpen in het westen van de gemeente Goes. Naast 's-Heer Hendrikskinderen zijn dat: 's-Heer Arendskerke, Eindewege, Oud- Sabbinge en Wolphaartsdijk. Afb. 1. 's-Heer Hendrikskinderen, Oude Rijksweg gezien vanuit Goes richting de kerk, circa 1910. (Foto's uit het boek.) De wandelingen (totaal ongeveer 10 kilometer) en de fietstochten (ruim 33 kilometer) worden beschreven in tien hoofdstukken. Ieder hoofdstuk begint met een duidelijk kaartje van de beschreven route. Vervolgens krijgen we uitleg over de geschiedenis van het dorp of het gebied. Daarna nemen de schrijvers de lezer mee langs interessante plaatsen en gebouwen in en rond het dorp. En dat zijn er veel. Aan de hand van de beschrijvingen in het gidsje kijken we naar de schoonheid en het bewogen verleden van het gebied. Over een Afb. 2. Westkant van de Schenge, kort voor de afsluiting, ongeveer op de plaats waar nu Pietweg en de Meerkoetweg elkaar raken, 13 juli 1874. plaats waar de lezer al jaren achteloos aan voorbij ging blijkt soms een boeiend ver haal te vertellen. Daarom is het boekje zeker niet alleen interessant voor toeristen, maar misschien nog wel meer voor degene die in deze omge ving woont. Aparte vermelding verdient het fotomate riaal. Het gidsje is zeer rijk geïllustreerd, met prachtige foto's, oud en nieuw, die ook nog eens mooi zijn afgedrukt. Door het grote aantal en het handzame formaat van het boekje zijn ze helaas wel erg klein. Jan de Jonge Afb. 3. Wolphaartsdijk, de Dorpsstraat, nu Hoofdstraat, in het begin van de twintigste eeuw. 48

De Spuije | 2011 | | pagina 50