Burgemeestersbal Kim Sluijter Het werken in een museum is af en toe net als het werk van een detective. Vooral als het gaat om de achtergronden van objecten te achterhalen. Foto's kunnen hierbij heel handig zijn. Het zijn af en toe net zoek- plaatjes voor ons: welke objecten op de foto herkennen we als museumstuk? Ze kun nen ons ook veel vertellen over het object: zo kunnen we zien waar het gestaan of gehangen heeft, of het toen al beschadigd was of wellicht al gerestaureerd, wanneer het bij ons in de collectie zat, in welke tentoonstellingen het object stond en ga zo maar door. Niet zo heel lang geleden kwam ik een leuke foto tegen in de foto-atlas van het Gemeentearchief van Goes. Deze foto, van rond 1920, laat burgemeester Hajenius zien in zijn werkkamer op het stadhuis. Een leuk plaatje, zo op het eerste gezicht, maar ik zag al snel meer. Zo zie ik op de achtergrond schilderijen hangen. Dit zijn twee gezichten op de Ganzepoort van Goes geschilderd door Gerard Braam. Deze werken zitten nu in de collectie van het museum. Boven de deur hangt ook een lijstje. Dit is een litho van burgemeester Blaaubeen. Aan de andere wand zien we ook wat lijsten. Dit zijn waarschijnlijk een gouache van de moerbeiboom en een diploma van het wapenschild van Goes, beide in de collectie van de topografisch historische atlas van het Gemeentear chief van Goes. Boven de schouw is een heel klein stukje van een zwarte lijst met gouden randje zichtbaar. Van een andere foto van de burgemeesterskamer weten we dat hier het portret hangt van Cornelis Janszoon Boone, die ondermeer dijkgraaf was van Krabbedijke van 1616-1648. Dit zeventiende-eeuwse portret hangt naast de schilderijen van Braam in het museum. Erg leuk zo, al die objecten, maar u zult zich wellicht afvragen of dit nu was waarom ik zo enthousiast was over deze foto. Nou nee, dit was zeker niet alles. De reden waarom ik zo ontzettend blij was om deze afbeelding te vinden is nauwelijks Afb. 1. Burge meester Hajenius in zijn werkka mer. (Collectie Gemeentearchief Goes.) 27

De Spuije | 2012 | | pagina 29