Toen de fokker enkele dode dieren ontdek te, reed hij met de kadavers meteen naar Goes voor onderzoek, een handelwijze waar hij tegenwoordig weinig waardering meer mee zou oogsten. Directeur Tesink had in zijn eerdere werk als dierenarts in Zuid-Holland studie ge maakt van fluorvergiftiging bij runderen. Zo stond hij paraat om bij de komst van grote fluoruitstotende industrieën als Pechiney en Hoechst omstreeks 1968 de provincie te adviseren. Tot een steekspel in de kranten hierover liet hij zich niet ver leiden. Wel was hij van mening dat met de komst van deze bedrijven het Sloegebied 'vol' zat wat fluoruitstoot betrof. Inmiddels waren er al volop signalen uit gezonden dat de provinciale dienst op zou gaan in een groter verband. Al in 1978 kwamen hierover de eerste berichten naar buiten. Er zou een centrale vestiging in Gouda komen, terwijl Goes een dependance zou blijven. Nadat botulisme bij eenden in Goes de dienst tot extra onderzoeken had aangezet, werd in 1985 het pand verlaten. In 1986 opende aan de Verrijn Stuartweg een gebouw waarin het Zeeuwse Rundvee Syndicaat, de k.i. en de GD onderdak von den. Het karakteristieke pand kwam in handen van de woningbouwverening RWS, die het tot op heden een bestemming als wijkcentrum voor Goes-west geeft. Tegenwoordig is de GD gecentraliseerd in Deventer. Hier staat het laboratorium en werken ongeveer 450 mensen, zoals land bouwkundig ingenieurs, dierenartsen, ict- ers en bedrijfskundigen. Oproep: mochten er lezers zijn die oud foto materiaal of documenten van de dienst in hun bezit hebben, dan wil het Gemeentear chief Goes daar graag kopieën van maken. U kunt dit melden bij: f.de.klerk@goes.nl Dit artikel verscheen eerder in het wijk- blad Goes-West. 35 Bronnen: Gemeentearchief Goes, jaarverslagen Gezondheidsdienst. Krantenbankzeeland.nl. Wikipedia. Een archief van de dienst kon (nog) niet worden achterhaald.

De Spuije | 2012 | | pagina 37