De Gouden Eeuw Kim Sluijter Met het tv programma 'de Gouden Eeuw', van de NTR en de VPRO, lijkt een nieuwe interesse te zijn gewekt in de zeventiende eeuw. Als kunsthistoricus gespecialiseerd in deze periode, is het voor mij puur ge nieten als de alledaagse gesprekken gaan over de Gouden Eeuw, in plaats van één of ander reality show of een talentenjacht op tv. Wat ik uiteraard ook ontzettend ple zierig vind is dat er zoveel mensen naar kijken. Blijkbaar is deze periode in onze vaderlandse geschiedenis nog steeds aan trekkelijk. Dit komt, denk ik, omdat het altijd nog een beetje tot de verbeelding spreekt. De 'Gouden Eeuw' klinkt toch als iets geweldigs, iets groots, iets majestueus, als iets totaal niet van onze tijd. Vandaag de dag is er recessie, en er is geen journaal of krant die niet spreken over dalende koopkracht of toenemende werkloosheid. Deze vermeende Gouden Eeuw die we in Nederland hadden, dat klinkt dan toch een stuk aantrekkelijker. Ik kan niet anders dan dit alles beamen, want deze periode is al jarenlang een grote passie van mij. Er is ook één aflevering gewijd aan de schilderkunst. Het is algemeen bekend dat veel van de grote meesters van Nederland (Rembrandt van Rijn, Johannes Vermeer en Frans Hals) uit deze tijd stammen. Maar er waren in deze tijd nog heel veel andere schilders. Ook in Zeeland. In het museum in Goes hebben we ook een aantal schilderijen uit de Gouden Eeuw. Zo hebben we vier schutterstukken uit de zeventiende eeuw, door Cornelis en Willem Eversdijck. Dit zijn grote groepsportretten van de schutterijen in Goes. U heeft ze vast wel eens gezien in het museum, want deze vier stukken van elk zo'n 2,5 tot 3 meter breed en 1,5 meter hoog zijn moeilijk te missen. Goes had ooit zeventien schutters stukken uit de Gouden Eeuw, maar helaas heeft de stad Goes deze op een veiling in de negentiende eeuw verkocht. De vier stuk ken die we nu nog hebben zijn gelukkig naar Goes teruggekomen. Van dezelfde Cornelis Eversdijck hebben we een portret van Cornelis Jansz. Boone (1563 - 1647). Boone was onder meer dijk graaf van Krabbendijke (1616-1646) en lid van het stadsbestuur van Goes. Daarnaast was hij ook lid van de Goese schutterij. Het schilderij is gemaakt in 1636 toen Boone 73 jaar oud was. Dit portret werd ook al kort besproken in het artikel over de bur gemeestersbal in de vorige editie van de Spuije. Het schilderij hing namelijk, net als verschillende andere schilderijen, in de burgemeesterskamer op het stadhuis. In het museum, in dezelfde zaal als de schuttersstukken en het portret van Boone, hangt ook een schilderij met een voorstel ling van Sint Joris en de Draak. Dit stuk is in een primitievere stijl geschilderd en laat Sint Joris zien, op een paard, die een Afb. 1. Sint Joris en de Draak, door W.G. Rolle (of Rotte). (Collectie HMDB.) 24

De Spuije | 2013 | | pagina 26