Afb. 6. Nederlandse militairen in de Antwerpsestraat in Putte bij het begin van de oorlog in 1914. Op de voorgrond een berg zand op Belgisch grondgebied die herinnert aan de door de Duitsers opgebroken tramlijn die eertijds door deze straat liep. Later is aan de rechterzijde van de draadafsluiting een wachthuisje voor militairen gemaakt. Collectie F. Meeus, Kapellen.) duidelijk alleen om de centen die ze kregen. In Roosendaal hadden de manschappen gedurende de drie weken dat ze daar wa ren weinig dienst. Ze konden regelmatig de stad in. Willem: Weinig te zien. In Roosen daal zijn suikerfabrieken en is een groot en druk station. Hier komen treinen uit vele richtingen. Toen wij daar die weken lagen kwam er op een regenachtige vrijdagmid dag - wij zaten juist een potje te kaarten - een telegram op het bureau dat wij dadelijk in moesten pakken en weg moesten. Zeeland Willems onderdeel moest de andere morgen - het was toen zaterdag 3 november 1917 - vertrekken voor een driedaagse mars van Roosendaal naar Vlissingen. Na veel getier en gevloek ging die morgen om 7 uur het IIe Bataljon op weg naar Bergen op Zoom. Het voltallige 14e Regiment Infanterie ging die dag op weg naar Walcheren. Voor een geordend verloop ging het per bataljon van circa 1.000 militairen tegelijk. De mars liep over Bergen op Zoom naar Woensdrecht en van Rilland-Bath naar Krabbendijke, waar zou worden overnacht. Het bataljon kwam omstreeks half 5 in Krabbendijke aan. Met nog drie anderen werd Willem ondergebracht bij zeer fat soenlijke mensen die goed voor militairen waren: ze waren natuurlijk A.R., zoals bijna heel Krabbendijke. 's Morgens toen we gingen eten kregen we een kan lekkere koffie en dat schat een soldaat hoog. 's Avonds waren we natuurlijk niet thuis want we moesten het dorp bezichtigen en toen dat afgelopen was gingen we onder de wol. We hadden zere voeten, maar voordat we gingen liggen moesten we toch de appelkist nakijken, die op zolder stond. Er zaten lek kere zoete appeltjes in.13) De volgende dag was het zondag 4 no- 8107 Putte (N. B.; De grens in 1914. F, Hoelcu. phot;'C;ippellcii 63

De Spuije | 2014 | | pagina 67