Het geweer van de Nederlandse militair tijdens WO I was van goede kwaliteit Het geweer van het type Mannlicher M.95 was het standaardgeweer van de Neder landse krijgsmacht en dit wapen bezat uitstekende eigenschappen. Ontworpen door de Oostenrijkse wapenontwerper Fer dinand Ritter von Mannlicher. Het geweer M.95 had een kaliber van 6,5 mm, een lengte van bijna 130 cm, en een gewicht van 4,2 kilogram. Het geweer was voorzien van een notenhouten kolf en een lade uit één stuk. Op de bovenkant van de loop was een handbeschermer aangebracht met een uitsparing voor het vizier. De productie vond plaats in Hongarije en in Oostenrijk (Steyr). Toen de Nederlandse krijgsmacht dit type geweer ging gebruiken werd in Nederland een fabriek voor de munitie gebouwd en een werkplaats waar de wapens konden worden gerepareerd. Besloten werd om een werkplaats te bouwen bij de Artillerie- Inrichtingen te Amsterdam. Daar werden in het begin alleen wapens gerepareerd, want het produceren vertrouwde men aanvankelijk nog niet aan deze werk plaats toe. De geweren M.95 werden in het Oostenrijkse Steyr gekocht. Vanaf 1904 maakten de Artillerie-Inrichtingen (Hem- brug) de Mannlicher geweren M.95 onder licentie in Nederland zelf. Men was daar zeer tevreden over, want de kwaliteit bleek uitstekend en de prijs aanzienlijk lager dan het geweer dat voordien in Oostenrijk werd aangeschaft. Afb. 1. Geweer Mannlicher M.95. (Bron: Wikipedia.) -<msm op een boerderij ten zuiden van Oudenbosch. De eerste nacht kon hij hier de slaap niet vatten door het voortdurende gebrom van de kanonnen aan het wes telijk front in België. Adam Hochschild schrijft in zijn indrukwekkende boek over de grote oorlog 1914-1918 (p. 334) dat in Piltdown aan de Engelse zuidkust (in de omgeving van Royal Tunbridge Wells) de kanonnen in Vlaanderen onafgebroken te horen waren. Ook soldaat Marien Wandel noteerde in zijn dagboekaantekeningen op 11,12 en 30 april 1915 dat hij het kanongebulder van het Belgische front in fort De Hel bij Willemstad duidelijk kon horen (www.fortdehel.nlhistorie). 'etierstutz, 67

De Spuije | 2014 | | pagina 71