Afb. 1. Een commandant met loods en waarnemers van de Britse luchtmacht bestuderen een kaart en foto's voor een aanval op de Duitse linies. (Alle afbeeldingen: collectie gemeentearchief Goes.) na de begrafenisplechtigheid op het graf van het slachtoffer van de ramp, welke uwe gemeente dezer dagen trof, namens Hare Majesteit de krans te leggen ofte doen neer leggen, welke ik u hierbij door de bode van Hare Majesteits secretarie laat overhandi gend Locoburgemeester D.D. van der Bout legde de krans bij de begrafenis op zater dag 29 december. De dienstbode van Visser, Pietje Slabbe- koorn uit Heinkenszand, liep een lichte verwonding op in de zij: Zij is nu naar de ouderlijke woning gegaan, meer om van de aandoeningen, dan om van de wonden te genezen. De zesde bom viel op het huis van de or gelfabrikant en -handelaar I.M.H. Giesen, in de Magdalenastraat (nu nr. 5). Het projectiel richtte een enorme verwoesting aan op de zolder van het pand. Dat hier geen slachtoffer te betreuren was kan een klein wonder genoemd worden, want de bom kwam terecht in de hoek van de zolder waar het bed van de bediende van Giesen, Christiaan van der Does stond. Toevallig lag Van der Does nog niet op bed, want hij had die avond een reparatie moeten uit voeren die langer duurde dan verwacht en zodoende ging hij later naar bed dan hij ge wend was. De schade was groot: We kunnen geen beschrijving geven van den aanblik van verwoesting, welke de zolder hier biedt. In den vloer van den zolder zijn vele gaten geslagen vele pannen zijn van het dak geslagen ...de splinternieuwe kapgebinten zijn ontzet. De eigendommen van genoem den bediende liggen daar als een vormlooze hoop, alles verbrijzeld en doorzeefd. ...In de Magdalenastraat is schier geen huis onbeschadigd,5) De schade die de zevende bom, die in de Westvest viel, aanrichtte viel mee. Niet veel meer dan een wak in het ijs en wat kapotte ruiten. De achtste en laatste bom kwam bij de Tiendenschuur terecht op de kwekerij van Bliek, waarbij de scherven een aantal fruitbomen beschadigden. Het was uiteraard een drukte van belang in de Goese binnenstad in de nacht van zaterdag op zondag. Iedereen wilde met eigen ogen de schade zien. Zoals een oogge tuige verklaarde: Ieder was doodsbenauwd zooals je wel begrijpen zal, en dadelijk veel mensen op straat, die de vliegmachine in de richting van 's-Heer Arendskerke zagen 87

De Spuije | 2014 | | pagina 91