Oproep: M.P. de Bruin. De laatste auteur is ook de schrijver van het tweede boekje in deze reeks Hoog van de toren. Kerken in Zeeland tot 1900. Het op 2 december jl. gepresenteerde, boekje gaat over kerken in Zeeland, maar niet alle ker ken. Dat zou onbegonnen werk zijn. Er worden zoveel mogelijk voorbeelden van verschillende kerken onder de loep genomen en alleen die kerken die nu nog bestaan. Na de kerstening door Willibrord in 690 zijn er kerken in Zeeland gebouwd. Eerst kleine houten noodgebouwtjes, later kapelletjes, kerken en kloosters. Door inpoldering, vaak werd dit ge stimuleerd door de grote Abijen, kon er land geschikt worden gemaakt voor bewoning. Als er mensen genoeg in een dorp woonden, kon er een parochie worden gesticht en werd een kerk gebouwd. Ook rijke ambachtsheren stelden grote sommen geld beschikbaar voor het bouwen van kerken. In de dertiende eeuw wer den hun namen verbonden met nederzettingen waar een kerk tot stand kwam: bijvoorbeeld 's-Heer Arendskerke en Serooskerke. Veel plaatsnamen in Zeeland en ook op Schouwen-Duiveland hebben te maken met ker ken: bijvoorbeeld Looperskapelle, Ouwerkerk, Nieuwerkerk. Het boekje geeft negen routes langs kerken in Zeeland. Route 8 leidt naar Schouwen-Duive land; per fiets of per auto. Het is niet duidelijk waarom de route, die in Zierikzee start, moet aanvangen met een vergelijking van Zierikzee met de stad Middelburg. De tocht begint bij de Sint Lievensmonstertoren en gaat daarna naar Nieuwerkerk, Oosterland, Dreischor, Brouwers haven, Noordwelle, Renesse, Burgh-Haamstede en de Plompetoren. Het geïllustreerde boekje bevat een begrippenlijst, een adressenlijst van VVV's in de provincie en een literatuurlijst. Het kost 7,50 en telt 95 pagina's. (ISBN 90- 71565-17-3) Brouwershaven in vroeger tijden In de serie fotoboeken 'In vroeger tijden' van uitgeverij Deboektant in Oostvoorne verscheen het eerste deel van Brouwershaven in vroeger tijden samengesteld door J.A. van Schelven. De auteur verzamelt zelf veel foto's en ansicht kaarten van Brouwershaven en hij ontdekte dat veel materiaal niet eerder gepubliceerd was. Redenen genoeg om, naast de fotoboeken die al bestaan, een nieuwe uitgave te maken. Een ne gentigtal foto's en ansichtkaarten dienen als basis voor een verhaal over de stad in de perio de 1890-1940. Bij alle afbeeldingen staan on derschriften met een nadere uitleg van hetgeen op de foto te zien is. Vaak tonen ze straatbeel den en komen de bewoners van de stad in beeld. Prentbriefkaarten en oude foto's kunnen infor matie geven over het dagelijks leven en de om standigheden waarin de mensen toen leefden en werkten. Dat is bijvoorbeeld te zien op foto's van het werk op de smederij, het sjouwen van kolen, de verkoop van petroleum, de kruide nierswinkel, het bietentransport via de haven, het thuispellen van garnalen, het maaien van tarwe. Ansichten van het Brouwse station en van een oude Schouwse riemwagen uit 1908 geven een idee van de middelen van vervoer in verschillende jaren. Het boek kost 34,90 en telt 84 pagina's. (ISBN 90-5534-020-0) Elk jaar organiseert Stad en Lande een ex cursie van een dag naar een interessante plaats in België of Nederland. Deze ex cursies worden grondig voorbereid door een aantal mensen. De commissie zoekt nieuwe excursieleiders ter versterking van de gelederen. Wie hier iets voor voelt kan zich opgeven bij de heer M. Romeyn, tel. 01114-1991. De vereniging Stad en Lande geeft (meest in de zomer) acte de presence bij de diverse toeristische dagen, zoals de vlasdag in Dreischor, de Burghse dag enz. Daar is dan een stand waar de diverse uitgaven van de vereniging te koop zijn en waar natuurlijk inlichtingen omtrent de vereniging in gewonnen kunnen worden. Een ieder die deze stand een keer mee wil helpen beman nen kan zich opgeven bij de coördinator P.F. Vleugel, tel. 01110 - 16938. 547

Stad en lande | 1995 | | pagina 39