Streekdracht De Arke berichten in de kranten pas geplaatst worden als er een officiële inspraakronde is georganiseerd. Een vooroverleg komt wel eens voor. Toch zal Stad en Lande meer pogingen onder nemen eerder informatie in te winnen om op die manier eerder op plannen in te kunnen spelen. 10. Pauze 11. Lezing door de heren F. Beekman en J. van der Sneppen Een kort verslag vindt u in het vorige Mededelingenblad. Marktdag in Zierikzee 1854 Voor me ligt een plaat met een markttafereel in Zierikzee. Deze plaat is naar de natuur getekend door V. Bing en J. Braet von Überfeldt. We zien een plein met bomen en daar staan, zitten en lopen vrouwen, in verschillende klederdrachten van Schouwen-Duiveland. Ze bieden waren te koop aan: groenten, eieren en boter. De meer bejaar de vrouwen dragen een muts met korte strook, daarover een strohoed met blauwzijden voering en afhangende linten. Verder een bloedkoralen ketting, een donkergekleurd jak, een zwarte rok en een blauw katoenen voorschoot. Er is ook een jong meisje uit de burgerklasse, dat eieren komt kopen. Ze draagt een katoenen jak en een rok van dezelfde stof en een blauw katoenen 12. Sluiting van de vergadering De voorzitter bedankt beide sprekers voor hun boeiende en zeer interessante verhalen. Hij dankt de leden voor hun aanwezigheid in Burgh-Haamstede en sluit de vergadering. voorschoot. Het is blijkbaar een daagse dracht want haar muts is niet van kant. Die eieren worden te koop aangeboden door twee dochters van de gegoede landbouwer. Deze zien er heel anders uit. Ze zijn gekleed naar de Franse mode, met zijden japonnen, zij den mantilles (omslagdoek) met franje en fraaie gouden sieraden. Ik vraag me af, hoe ze hier op een afgelegen ei land, op de hoogte konden zijn van de Franse mode. Enfin, deze dames hadden blijkbaar ge noeg van de jakken en rokken, zoals grootmoe der en moeder droegen en gingen op de Franse toer. Alleen de muts bleef, zoals de kleder dracht voorschreef, compleet met muzegat, maar wèl langer, met meer kant, want wie het breed heeft, laat het breed hangen. Dit costuum van de gegoede boerenstand, is het oudste cos tuum, 1850) dat we u bij een presentatie van de streekdrachtenvereniging De Arke kunnen laten zien. S. Mol-Kleinepier, tel.: 413070. Soms heeft november iets stils met zijn late blad en kalme nevels. Willem van Lookeren Campagne 4

Stad en lande | 1996 | | pagina 6