LEDENMUTATIES Met dank aan: Maarten Dijkman, Marien Tuinman, Leendert de Bruine, Corrie Dalebout - van Zalm. Speciaal dank aan Wim P. de Vrieze voor het gebruik van zijn materiaal en zijn kennis. Speciaal voor gebruikmaking van het dagboek van zijn oom M. P. de Vrieze. De heren R. Schulz en H. Uil waren zo vriendelijk om een eerste versie van dit artikel kritisch na te lezen. De foto's heb ik wel willend van Wim P. de Vrieze mogen gebruiken voor dit artikel. Noten: 1. Afkomstig uit dagboek van M. P. de Vrieze (1909-1991) 2. Volgens W. P. de Vrieze 3. Rapporten Luchtbeschermingsdienst 1942- 1945, Gemeentearchief Schouwen-Duiveland (GASD), Archieven gemeente Haamstede, inv. nr. 29 4. Kouwen vergist zich hier en de datum moet 1945 zijn 5. Lijst van afgebroken gebouwen etc., 18 juni 1945, Haamstede 6. Volgens C. Dalebout - van Zalm 7. Mevrouw de Vrieze woonde daar tijdelijk in het huis van de fam. P. C. Landegent, die toen door de Duitsers van het eiland afge stuurd waren en in Bussum verbleven 8. Interview met L. de Bruine 9. GASD, Archieven gemeente Haamstede, notulen B. W., 19 augustus 1942 10. Interview met M. Tuinman 11GASD, Archieven gemeente Haamstede, Graven van militairen 1941-1946, inv. nr. 32 I 12. GASD, Archieven gemeente Haamstede, notulen B. W., 11 mei 1942 13. GASD, Archieven gemeente Haamstede, Registers van Begraven 1921-1952 Al eerder werd Haamstede getroffen door een bombarde ment op 17 september 1944, 10.40 uur. Dit kostte vijf levens. Dit waren: Johanna van der Weel - Kouwen, 27 jaar en haar dochtertje Hendrika, 2 jaar; Adriaan Pieter Kouwen, 6 maanden; Willemina Maria de Graaf, 9 jaar en Joost Marinus Hogenstein, 46 jaar, die in Burgh begraven ligt. Tijdens dit bombardement werd door een Engels vliegtuig een Duitse geschutsopstelling op Westenschouwen buiten gebruik gesteld die schoot op de massaal overkomende vliegtuigen die zweefvliegtuigen trokken op weg richting Arnhem. Bekend van 'Een brug te ver' en Operation Market Garden. Deze vluchtcorridor lag toevallig over Schouwen. Het Haamsteedse kerkhof bestond al enige jaren. Uit de notulen van B. en W. 11 mei 1942 is het volgende te lezen: "De burgemeester doet mededeling dat het in de bedoeling ligt de militaire graven van de Algemene Begraafplaats te verwijderen en onder te brengen op de nieuwe begraafplaats." Daartoe heeft de Duitsche Weermacht ongeveer 1/4 gedeelte van de nieuwe begraaf plaats in beslag genomen. Aan de hand van een teeke- ning, deelt de Burgemeester de plannen van de Weermacht mede. De circel en een middenpad op de begraafplaats zullen dan verhard worden door de Duitsche Weermacht." Brouwershaven, Hendrik l/l/. Dalebout NIEUWE LEDEN Dhr. B. v.d. Boogert te Middelharnis Mevr. G. Boot te Burgh-Haamstede Fam. W. Geene te Haamstede Dhr. N. B. Goudswaard te Maarn Fam. v.d. Hoek-Heule te Nieuwerkerk Dhr. A. J. de Hulster te Sirjansland Mevr. C. J. De Jonge te Amsterdam Stichting familiebezit De Jonge te Tiel Mevr. M. A. Knaape te Burgh-Haamstede Mevr. M. R. Krijnse Locker te Burgh-Haamstede Dhr. A. Moelijker te Sommelsdijk Nutsspaarbank te Zierikzee Coöp Rabobank Oost Duiveland te Bruinisse Mevr. L. M. Slappendel-Degeling te Burgh- Haamstede Mevr. M. A. W. Stuut-Deurloo te Zierikzee Dhr. J. A. Bij de Vaate te Heinkenszand Fam. M. Zaaijer-Doeleman te Berghem 15

Stad en lande | 1999 | | pagina 19