TWÊÊDE ZÊÊUWSE VERTELAEVEND IN 'T SLOT de heer S. W. M. A. den Haan gekozen. De voor zitter vraagt leden zich voor de andere vacante plaats kandidaat te stellen. Tijdens de rondvraag wijst de heer M. Moermond op het pas bekend geworden plan tussen Renesse en Haamstede een nieuwe weg aan te leggen dwars door het landschap, tussen de bestaande wegen. De Planologische Commissie zal hieraan aandacht besteden. Functie van monumenten Na de pauze van de voorjaarsvergadering hield de heer H. Sinke een voordracht over de functie van monumenten. Elk monument is karakteristiek voor zijn bouwpe riode. Monumenten zijn er vaak nog omdat zij in de loop der tijden een of andere nuttige functie hebben weten te behouden. Eenvoudige gebou wen hebben vaak aan deze voorwaarde kunnen voldoen en overleefden dus niet lang. Daarom zijn de oudere monumentale panden meestal afkomstig van de toenmalige elite. Men moet daarom wel bedenken dat uit het verleden alleen het betere is overgebleven, zodat uit de bestaan de monumenten geen indruk is te krijgen van de gehele maatschappij uit de tijd van hun ont staan. Omdat de huidige maatschappij steeds zwaarde re eisen gaat stellen aan de bruikbaarheid van gebouwen wordt het steeds moeilijker aangepas te nieuwe gebruikers te vinden als een gebouw zijn oorspronkelijke doel heeft verloren. Wij zul len daarom bij jonge monumenten op moeten passen dat er niet te veel verloren gaan, dit voor al bij het industriële erfgoed. Met vele dia's werden de stellingen onder bouwd. H. J. Van 't Haaff Vö de twêêde keer ei te streektael commissie van "Stad en Lande" un vertèlaevend ehouwe in 't slot Aemstie. Vee ménsen zeije: "Je mot un hröötere plèkke zoeke, 't is vee te klein. D'r wille vee meer ménsen komme nae zó'n aevend". In z'è hliek. Want ok noe moste d'r vee ménsen ore teleurge- stèld, wa zö'n twêêongderd De ridderzael van 't slot zat boesvol op vriedagaevend de vuufde feberwoari. Dae waere m'n stik blie mee, dat kajje wé behriepe! Ongze Tineke dee aolles an mekoare praete, noe, praete kan ze as de bésten! Êêst deeje m'n luus- tere nae Jan Dijckmêêster, ie vertélde over Lieven Hosternokke in de hêêst van 't slot. Bertus Visser uut Aenstie, un hepensioneerde post vertélde sappig over diengen die t'n mee- emaekt ei in z'n lööpbaene Af en toe laehe m'n écht in een deuk van 't lachen! Mientje Bliek zong iernae un vèrsje over de Schouwse duunen. De twêê zussen (van de Velde - in Verboom -) Quant deeje un saemenspraekje. Toen mocht ik zalef un vèrsje zienge: "Vroeher was aolles beter" allêên de pap mï klongters in véllen was noe nie écht gewéldig. In de pauze konne m'n nae de kèlder. Dae stieng rooie wareme wien klaer mit un hapje, aomae bie de pries inbehroepe. 't Leek wé un kippekot benee, wat in hekaekel! Toen iederéén un bitje uuteleuterd was hienge m'n d'r wï lékker vö zitte. Êêst kwam Jannie Schilperoort an 't woord. Ze droeg un zalefge- maekt gedicht voor over d't Brouwse kindertied. Arie Damman zong un schitterend vérs over "Wannes Kènters uut Wèst'schouwen". Oe kwam die kleinen an aol dat aer Jööst Rotte liet de ménsen wi flienk lache toen d'n 't bekènde verhael van mééster Viever bèrrug "Piet om beschuut" voorlas. Henk Blom (die aolle vèrsjes vö Kant'ooi schrieft!) zong un vérs over de rehenboog. Dae zou je tra enen van in de n'ööhen kriehe. Z'n vrouwe Lenie Blom uut Renisse mocht as léste in de hrööte leunstoel. Ze las un eihehemaekt verhaeltje voor, 5

Stad en lande | 1999 | | pagina 7