EXCURSIE NAAR MAASTRICHT Op 4 september, keurig op tijd om haif acht, ver trok de bus van de Scheldestraat. Na een tussen stop in Brasschaat voor koffie reden wij via Bel gië naar Maastricht. Wegens opgebroken door gaande wegen kregen wij in deze stad eerst eni ge zeer smalle straatjes te zien waar grote stuur manskunst vereist was. Aangekomen op de Maasboulevard werden wij opgevangen door twee gidsen. Het gezelschap splitste zich. Na eerst een blik te hebben geworpen op de Sint Servaasbrug, die ligt op de doorwaadbare plaats in de Maas die de naamgever van de stad is: Trajectum ad Mosam. Mijn gezelschap koos voor bezichtiging van de oude binnenstad. Vanuit het stadspark zagen wij de indrukwekkende fortificaties van 's stads der de omwalling. Doorlopend kwamen wij bij de Helpoort uit de dertiende eeuw horende bij de eerste omwalling. Deze poort is de enige nog overgebleven poort in Maastricht en vertoont veel gelijkenis met onze Nobelpoort uit dezelfde tijd, maar is wel veel kleiner. De binnenstad ingaand vonden wij via een klein steegje de Bisschopsmolen. Hier wordt, aangedreven door een van de drie takken van het riviertje de Jeker, nog koren gemalen. Men was juist klaar met het malen van een speciaal meel voor Zeelandia. Aan de voorkant van de molen, annex bierbrouwerij in vroeger tijden, zagen wij voor het eerst de kruisvensters. Deze raampartijen met hardstenen kozijnen en kruisverdeling worden aan de onder zijde gesloten met luiken. De bovenramen heb ben ruitjes. Deze typisch Maastrichtse raamvorm zouden wij later nog veel zien, maar dan gemo derniseerd met in alle vier delen ruitjes of ruiten. Even verder ligt de Romaanse Onze Lieve Vrouwe Basiliek uit de tiende eeuw. Omdat deze kerk stamt uit de tijd dat de stad nog niet omwald was is deze kerk ook een verdedigingswerk. Aan de voorkant hoog opgaand met twee uit kijktorens. In de muur alleen kleine ronde ramen en verder veel schietsleuven. Binnen valt de schoonheid van de dubbele zuilengalerij op, ach ter het koor. Donkere marmeren zuilen met ver gulde kapitelen en fresco's op de plafonds. Vroeger werden van de bovengalerij de kerk schatten aan het kerkvolk getoond. Naast de kerk ligt de gotische kapel met het Mariabeeld "Sterre der Zee". Dit renaissancebeeld is gemaakt uit één massief stuk hout. Tussen de oude winkelstraatjes be vindt zich het Bessemstraatje op de Thermen. Met de bestrating is aangegeven waar men de verschillende onderdelen van de Romeinse ther men heeft gevonden. Nu liggen zij ingebed in zilverzand weer onder de grond. Ook is een stuk van de ommuring van het castellum aangegeven. Het blijkt dat in de Romeinse tijd Maastricht nog maar enkele honderden vierkante meters groot was. Na nog een korte wandeling eindigde de rondleiding op het Vrijthof, leder zocht op eigen gelegenheid een plaatsje voor de lunch. De mid dag begon met een bezoek aan de Sint Servaas- kerk, de tweede basiliek van de stad. Op de plaats van deze kerk stonden enige voor gangers, beginnend met Servaas' eerste kerk van hout in de zesde eeuw. De huidige kerk is rede lijk ongehavend uit de laatste restauratie geko men. In de crypte heeft men de sarcofaag van Sint Servaas weer op zijn plaats gezet en via enige hekken mag men er naar kijken. De kerk schat is enorm groot en werd door iedereen bewonderd. De dag in Maastricht werd afgeslo ten met een bezoek aan het Bonnefantenmuseum, architectonisch een prach tig gebouw. Bij binnenkomst de indrukwekkende vide in de toren via een poort doorgaand naar de monumentale trap. De verzameling kerkelijke kunst is groot en bijzonder. De verzameling moderne kunst mag nog wel wat groeien. Telkens twee schilderijen in een grote zaal doet wat zuinig aan. Op weg naar de restauratie ont dekte menigeen wel wat uit eigen huis in de vitrines met Ragout aardewerk. Op de thuisweg werd het diner gebruikt in Gilze-Rijen. Om even over tienen waren we weer in Zierikzee. We mogen terugkijken op een zeer geslaagde excur sie en moeten dan ook de excursiecommissie heel erg bedanken voor de goede organisatie. H.J. van 't Haaff 5

Stad en lande | 1999 | | pagina 7