DE OPBLOEI VAN ZELANDIA Vier jaar na aankoop van het monumentale "hui ze Zelandia" aan de rand van Noordwelle, kun nen eigenaren Jonathan en Barbara van Andel bogen op een waar pronkstuk. Zowel het huis, het naastgelegen koetshuis als de tuin, zijn in die tijd zo'n beetje op z'n kop gezet met maar één doel voor ogen: het geheel in oude glorie her stellen. De schuur was al aangepakt door een vorige ei genaar. Deze zag echter af van verdere restaura tie van het oorspronkelijk als boerderij gebouwde Zelandia. Hij zette de vroegere hofstede al snel weer te koop. "Toen deze man Zelandia kocht, stond de schuur op instorten. De restauratie er van is echt een reddende actie geweest. Als dat niet was gebeurd, hadden wij het misschien wel niet gekocht", vertelt Jonathan van Andel. Met de nodige verbouwervaring achter de rug, togen de Van Andels in het najaar van 1995 aan het werk. De tuin wilden ze zo snel als kon van de grond hebben. Het duurt immers een paar jaar voor zoiets vorm krijgt. Met Zelandia had het echtpaar ook de naastgelegen grond kunnen kopen, die bij de overige grond rondom het huis werd getrokken. Dit met de bedoeling er een parkachtig geheel van te maken. Arend-Jan van der Horst uit 's Heer Abtskerke - specialist in de aanleg van monumentale tuinen - tekende voor het ontwerp. In de winter van 1995/1996 kreeg de tuin gestalte. Inmiddels ligt er - terug van weggeweest - een immens grote vijver schuin voor het huis, zijn er tal van speciaal op het huis aangepaste perken en hagen te vinden en staat er een imposante toegangspoort aan het begin van de oprijbaan. Geen tekeningen Na de aanleg van de tuin, was het koetshuis aan de beurt. "Vanaf Pasen 1996 konden we daar in wonen", voegt Van Andel toe. Toen was het tijd voor het grootste karwei: huize Zelandia zelf. Op basis van eigen inzicht, ervaring en smaak en van informatie over het wel en wee van de woning van buurtbewoners, trok het echtpaar hun plan Achteruitgang (foto redactie) Woonhuis en schuur gezien vanuit zuidweste lijke richting (foto redactie) om het huis in een zo oorspronkelijk mogelijke staat terug te brengen, echter wel voorzien van alle gemakken van deze tijd. Oude tekeningen waren er trouwens niet meer. Omdat het huis door verschillende verbouwingen en uitbreidingen in de loop van de tijd eigenlijk nooit een geheel is geweest, is "terugbrengen in 6

Stad en lande | 1999 | | pagina 8