ARCHIEFINVENTARISSEN ZEEUWS ARCHIEF OOK DIGITAAL leven van mensen. Hun geschiedenissen worden bewaard in het Zeeuws Archief. De tentoonstelling 'Wie schrijft die blijft! Zij drukten hun stempel op de Zeeuwse geschiedenis' biedt u een unieke gelegenheid om documenten in com binatie met zegelstempels en -ringen uit het Zeeuwse (bodem)archief te bekijken. Openingstijden en adres: 'Wie schrijft die blijft! Zij drukten hun stempel op de Zeeuwse geschiedenis' Vrijdag 4 februari t/m zaterdag 4 juni 2005, van maandag tot en met zaterdag van 09.00 tot 17.00 uur. Zeeuws Archief, Postbus 70, 4330 AB Middelburg, bezoekadres: Hofplein 16 (tel. 0118-678800) (fax 0118-628094) (e-mail: info@zeeuwsarchief.nl) (Internet: www.zeeuwsarchief.nl) De archiefinventarissen van het Zeeuws Archief zijn behalve in boekvorm voortaan ook digitaal te raad plegen via zijn website www.zeeuwsarchief.nl. Daarnaast zijn deze ook te vinden op de landelijke koepelsite www.archieven.nl, zodat ze tegelijkertijd raadpleegbaar zijn met vele duizenden archieven van een groot aantal andere gemeentelijke, regio nale en rijksarchiefdiensten in Nederland. Met het invullen van een of meer trefwoorden door zoekt de gebruiker hierdoor supersnel de 250.000 archiefbeschrijvingen in het Zeeuws Archief èn de bijna 4 miljoen beschrijvingen landelijk. Speurwerk begint achter de computer Stel je bent geïnteresseerd in de mosselteelt. Type 'mossel' in op de website van het Zeeuws Archief en alle inventarissen in het Zeeuws Archief waarin iets voorkomt over mosselen verschijnen in beeld. Type vervolgens 'mossel' in op de website www.archieven.nl en je ziet in één oogopslag waar in Nederland en in welke archiefinventaris sen je allemaal iets kunt vinden over mosselen. Niet eerder was het mogelijk om op één plaats landelijk te zoeken naar een onderwerp. Dankzij deelname van een groot aantal archiefdiensten door heel Nederland biedt www.archieven.nl de mogelijkheid tot digitaal archiefonderzoek 'van achter het bureau'. Razendsnel doorzoek je er vele duizenden archiefinventarissen in heel Nederland zonder 1 km te hoeven reizen. De koepelsite biedt maar liefst toegang tot 8.413 inventarissen, 25.361 titels en 3.777.332 beschrijvingen! Het laden kan soms wel even duren, want er zijn inventarissen met een bijzonder omvangrijk aantal beschrijvingen. Het Zeeuwse aandeel, tussen de 8 en 10% van het geheel, is aanzienlijk. Van 200 Zeeuwse archieven zijn de inventarissen weliswaar nog niet gereed, maar daarvan zijn wel alvast de titels opgenomen. Naast toegang tot de landelijke koepelsite, biedt de website van het Zeeuws Archief overigens ook toegang tot de beeldbank 'Zeeland in Beeld'(met 20.000 historische afbeeldingen van Zeeland) en de intensief bezochte persoonsnamendatabase ISIS (met zo'n 4 miljoen Zeeuwse persoonsgegevens). Fysiek speurwerk blijft onmisbaar Alhoewel het digitale zoeken vlot en eenvoudig tot resultaten leidt, blijft fysiek zoeken in de archieven onmisbaar. Digitaal zoeken levert vaak de eerste belangrijke resultaten, maar vervolgonder zoek vergt natuurlijk diepteonderzoek. Originelen raadplegen en gegevens verifiëren (plus kopiëren) is daarbij een onmisbaar element. Digitale archief inventarissen blijven bovendien vrij algemeen en geven dus niet alle specifieke details weer uit de eraan ten grondslag liggende originele archief stukken. Het trefwoord of een naam waarop je 7

Stad en lande | 2005 | | pagina 11