PIET HOEKEN IN VISSERIJMUSEUM BRUINISSE De Stichting Musea Bruinisse exposeert in de voorjaarsvakantie en het zomerseizoen, in het Visserijmuseum te Bruinisse werken van amateur kunstenaar Pieter Hoek (Piet) (1902-1991). Piet Hoek werd geboren en woonde verreweg het grootste deel van zijn leven in Bruinisse. Aan vaderszijde stamde hij uit een oude Duitse familie, waarvan keizer Napoleon een lid met een adellijke titel begiftigde. Een kleinzoon van deze persoon, Johan Chr. A. W. Hoek (Jan), die door het voortijdig overlijden van zijn vader al vroeg de kost moest gaan verdienen, vestigde zich in de jaren tachtig van de negentiende eeuw als zetschipper in Bruinisse. Hier ging deze een huwelijk aan met de schone schippersdochter Pietje van Gilst. Uit de verbintenis werden dertien kinderen geboren. Echter, slechts zeven haalden de volwassenheid: Adolf, Bram, Toos, Wilhelmien, Joost, Dien en kunstenaar Piet Hoek. Zijn vader deed bij de jeugdige Piet een grote lief de voor het tekenen en schilderen van schepen ontvlammen die hem zijn leven lang in de greep hield. Niet meer dan één vonkje zal maar nodig zijn geweest, want de familie telde vele artistieke leden. Piet Hoeks overgrootmoeder Hoek - Sollman illustreerde in de biedermeiertijd een gedichtje voor een van haar zonen met de toen geliefde mosroos. Zijn grootmoeder Hoek - Gaykema was in die periode ter wereld gekomen in een kunste naarsgezin, waarin stillevens en wetenschappelijke studies met bloemen werden vervaardigd. Er was sprake van enig niveauverschil in Bruinisse. Maar ondanks het feit dat het gezin Hoek - Van Gilst zich geografisch en maatschappelijk van de familie had geïsoleerd, werd daar in een Duivelands slop niet minder bevlogen getekend en geschilderd! Een zoektocht in Bruinisse en erbuiten heeft enkele tientallen olieverfschilderijen en tekeningen van Piet Hoek opgeleverd. Ook van vader Jan Hoek zijn schilderijen gevonden. Diverse verdwenen Bruinisser visserschepen zijn nu boven water! De verzameling 'Piet Hoeken' in het Visserijmuseum te Bruinisse - gemaakt in jeugd en ouderdom - mist de basis van goed kunstzinnig onderwijs Maar dit zal niet door een ieder als een mancc worden gezien. Immers, de met plezier vervaar digde werken kunnen de aandacht vangen me" charmante details en gevarieerd kleurgebruik. Door Piet Hoek zelf werd onder het gebrek aan eer artistieke opleiding overigens niet gebukt gegaan Als vijftiger heeft hij nog rustig een hele muur var een hotel in Hoek van Holland vol geschilderd! Openingstijden en adres: Tentoonstelling schilderijen en tekeningen van Pieter Hoek (1902-1992) zaterdag 30 april - 8 mei en woensdag 1 juni - zaterdag 1 oktober 2005 maandag t/m vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en in juli en augustus ook zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur Oudheidskamer en Visserijmuseum Oudestraat 23 4311 AV Bruinisse (tel. 0111-481223) 24

Stad en lande | 2005 | | pagina 28