"PRAET EEN GESPREK MET ANNEMARIE HEILIGERS, EIGENARESSE VAN BLIKMUSEUM 'DE BLIKVANGER' Onder de musea op Schouwen-Duiveland bevindt zich een heel bijzonder. Gehuisvest in een woning, gerund door de eigenaresse en gewijd aan een uniek onderwerp. 'De Blikvanger' is een van de weinige musea in het land dat zich op het onder werp 'blik' focust. Het blikmuseum is gevestigd te Renesse, op Capelweg 18. Eigenaar en oprichter is Annemarie Heiligers-Jansen. Ze werd in 1940 geboren in Barendrecht en bezocht de kweekschool te Dordrecht. In 1962 kwam ze in Noordwelle wonen, waar haar man als onderwijzer aangesteld was. Daar kreeg het jonge stel een piepklein huisje aan de Smidsweg toege wezen. In 1969 groeiden ze, vanwege de kinderen, er uit. Ze verhuisden naar Renesse. Daar hield Annemarie zich echter niet enkel met het gezin en het blik bezig: ze stond regelmatig ergens op het eiland voor de klas als invaller. Ook zag ze kans om veel tijd aan haar hobby, toneelspelen, te wijden. Ze is al heel lang lid van de Renesser toneelvereni ging 'Op Drift' (die dit jaar 50 jaar bestaat). Tot 1994 voerde de club zeker drie stukken per seizoen op. Annemarie deed vaak aan twee daarvan mee. Soms schilderde ze de decors, regisseerde of souff leerde ze. Samen met andere leden werkte ze mee aan televisie-uitzendingen, zoals aan de serie "50 miljoen Nederlanders en hun ziekten". Een afleve ring over de zeer besmettelijke pest werd in Zierikzee gemaakt. Ze herinnert zich nog goed de opnames in de Noordhavenpoort. Er liepen varkens rond, overal lag mest en iemand moest een pot met urine leeggooien. Ook de opnames voor de schooltelevisie in 1975, over begraven in Nederland, liggen haar nog vers in het geheugen. 'Op Drift' leverde spelers om te fungeren als treu rende familieleden. Hoe ben je er toe gekomen een blikmuseum te beginnen? Eigenlijk is dit gewoon in de loop der jaren ont staan. Mijn man en ik verzamelden al het een en ander. Onder station Blaak in Rotterdam was vroe ger een rommelmarkt. Daar vonden we leuke din gen, zoals een antiek strijkijzer, een carbidlantaarn, een gehoorapparaat in toetervorm en brillen. Mijn Annemarie Heiligers, eigenaresse museum 'De Blikvanger' te Renesse (foto Merel Bootsma) verzamelwoede werd gestimuleerd door het feit dat er in Noordwelle een vuilnisbelt vlak bij het dorp was gelegen. Daar liep ik wel eens langs. Op een gegeven moment zag ik daar een prachtig blik liggen. Flipje uit Tiel stond er op: het mannetje met het vruchtenlichaam. Het bleek dat de kruidenier Clement zijn winkeltje ophief en van veel 'rotzooi' af moest. Hup, naar de vuilnisbelt ermee. Later beëindigde ook schoenmaker De Blonde zijn bedrijf en bracht veel spullen waar ik iets aan had naar de belt. En je weet hoe dat gaat. ledereen die ik ver telde van dat mooie gevonden blik zei: "o, vindt jij dat leuk? Dan heb ik ook nog wel iets voor jou." Zo ontstond het begin spontaan. Natuurlijk ging ik er ook speciaal voor op pad. Schoolbazaars en fancy- fairs van verenigingen konden rekenen op mijn bezoek. Eens gebeurde het dat in een dorp zowel de kerk als de school een bazaar hield. Bij de ene kocht ik de helft van een zand-zeep-en-soda-stel en bij de andere de rest. Dan hadden de gevers hun 13

Stad en lande | 2008 | | pagina 17