Dezelfde kreek met een aantal jaren tijdsverschil gefotografeerd. Foto's: W. Oorthuijsen. baarheid is volop gaande. Verrassende ontwikke lingen dienen zich aan, met name op het nieuwe land. Aanpassingen met een interessante bijwer king, zoals de noodzakelijk gebleken voor- oeververdedigingen: onaantrekkelijk om een boot aan te leggen waardoor meer rust, minder veront rusting, minder betreding. Voor-oeververdedigin gen zijn damconstructies die tot doel hebben de afslag van achterliggend land te voorkomen. Vanuit de waterrecreatie gezien fungeert het Krammer-Volkerak vooral als doorgangsgebied tussen Haringvliet en Oosterschelde/Grevelingen, minder als verblijfswater. Het recreatief mede gebruik - vanaf de oevers - wordt door de terrein beheerders geïntroduceerd. Het terreinbeheer is per 1 januari 1993 formeel door het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij overgedragen aan drie instanties, te we ten Natuurmonumenten aan de Noordbrabantse kant, het Zeeuws Landschap aan de Zeeuwse kant en het Staatsbosbeheer voor de Zuid-Hollandse gronden noordelijk van de scheepvaartroute. Een eerste - openbare - terugblik op het waterbeheer geeft aan dat attent bijsturen, gedurende een be perkt aantal jaren, welhaast een voorwaarde is om een watersysteem op te bouwen dat tegen een stootje kan. Dit blijkt uit het rapport van Rijkswa terstaat 'En de zee werd meer...', mei 1992. De samenhang van waterbeheer en terreinbe heer vormt nog een levendige materie, een letter lijk raakvlak. Terreinbeheerders en de waterbe heerder zijn verenigd in een Beheerscommissie die onder leiding staat van een vertegenwoordiger van het Ministerie van LNV. Er ligt een Beheersvisie voor het gebied; aan een reeks beheersplannen, voor de kortere termijn, wordt gewerkt. Bovenstaande geeft een alles behalve compleet beeld van de ontwikkelingen van en in het Krammer-Volkerak. Het wil niet meer zijn dan een schets, en dan nog van slechts enkele aspecten, die te maken hebben met de begeleiding van dit gebied naar zelfstandigheid en weerbaarheid. Ter lezing aanbevolen: Beleidsplan Krammer-Volkerak, Bestuurlijk Overleg KV juni 1987; Beleidsplan Krammer-Volkerak Voortgangs- en evalu atierapportage 1990-1992; Het Volkerak-Zoommeer zoet en helder, Ministerie van Verkeer en Waterstaat, Rijkswaterstaat september 1991; Krammer-Volkerak, Eendracht en Zoommeer, een na tuurgebied in ontwikkeling, Ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij in 1991; En de zee werd meer... Samenvatting Evaluatie water beheer Volkerak/Zoommeer, Ministerie van Verkeer en Waterstaat, Rijkswaterstaat 1992. T. Tol medewerker provincie Noord-Brabant, dienst RNV secretaris Bestuurlijk Overleg Krammer-Volkerak Postbus 90151, 5200 MC 's Hertogenbosch 73

Sterna | 1993 | | pagina 19