Een hele mooie werkdag op de Dintelse Gorzen Lia Vlietland Terwijl ik wakker word en de zachte zonnestralen naar binnen zie komen besef ik dat dit wel eens een heel mooie werkdag zou kunnen worden in de Dintelse Gorzen. Eén die dan ge lijk maar vroeg moet beginnen, zodat ik nog wat vogels kan luisteren en zien.- Met mijn trouwe viervoeter Oeke aan mijn rech terzijde rij ik na een kwartiertje richting Dintelse Gorzen. Onderweg geniet ik van het bedauwde polderlandschap. Een Buizerd die rustig op eén paaltje het landschap zit te beturen wiekt weg als hij mijn auto aan ziet komen. Wat jammer nou dat ik door de uitgestrektheid van mijn werkge bied niet alles op de fiets kan afleggen; hoewel ik weet dat de Vereniging Natuurmonumenten waar voor ik als opzichter werk, er alles aan doet om via een vervoersplan het autorijden tot een minimum te beperken. Als ik voor de dijk uitstap hoor ik Rietzanger, Kleine Karekiet en een Gele Kwikstaart al zingen. Maar soms boven alles uit het harde geluid van de Grote Karekiet. Voorzich tig loop ik de dijk op om even later zo zachtjes mogelijk met mijn verrekijker te gaan zitten. Op nog geen 100 meter van mij vandaan komt een prachtige forse roodbruine reebok op mij af gestapt. Niets vermoedend, druk likkebaardend, hier en daar een hapje mals gras wegnemend. Zou hij misschien de vader zijn van de geit met twee kalfjes die mijn helper, vrijwilliger Piet, vorige week tijdens het veetellen tegen het lijf liep? Dan heeft deze bok zijn werk goed gedaan. Verleden tijd Zo ver ik kan kijken tuur ik de Dintelse Gorzen af. Jammer dat ik dit voormalig slikken en schor- rengebied niet voor de afsluiting van het Krammer-Volkerak heb gekend. Toen liepen de la ge slikken en het uitgebreide krekenstelsel van deze 500 hectare nog elke dag onder het zoute water. De hogere schorgronden kregen alleen met spring vloed zout water te verduren. De rest van de tijd deden er tientallen schapen en koeien zich te goed aan het korte gras. De kreekranden en -bodems stonden vol met het Lang- en Kortarige zeekraal, Engels Slijkgras, Lamsoren en de zachte zilveren Zeealsem. Maar toen in het najaar van 1986 de Oesterdam werd gesloten en in april 1987 de Phi- lipsdam, was dat voorgoed voorbij. Het Kram- mer-Volkerak werd doorgespoeld met zoet rivier- Kreekbedding in de Dintelse Gorzen. Foto: Lia Vlietland. 84

Sterna | 1993 | | pagina 30